سخن رئیس‌ جمهور

ashraf ghani photo

اصلاحات بنیادی را که مردم افغانستان در نظام معارف خواهان آن هستند، تمام مردم شاهدش خواهند بود. من سر تمام مردم صدا می‌کنم که در سراسر کشور حشر ملی معارف را آغاز کنند.

ادامه سخن

تاریخچه ارگ

کابل شهری است با تاریخی کهن که مامن پادشاهان و امرای بسیاری بوده است. در گذشته حصاری آن را در بر می گرفت … ادامه مطلب

منابع تمویل اعمار مسجد جامع حضرت عمر فاروق(رض) ولایت کندهار منظور شد

23 حمل 1397

پیشنهادات شاروال کندهار در مورد تأمین منابع مالی مسجد جامع حضرت عمر فاورق(رض) در این ولایت، طرح‌های استملاک جاده احمدشاهی و خانه احمدشاه بابا و احداث سرک نمبر دوم قول‌اردوی سابقه کندهار، در شورای عالی توسعه شهری منظور شد. 

شاروال کندهار در جلسه شورای عالی توسعه شهری به ریاست رئیس‌جمهور غنی از جریان پیشرفت کار، بودجه و منابع تدارکاتی مسجد جامع حضرت عمر فاروق(رض) معلومات داد. وی گفت که این مسجد در سه فاز اعمار می‌شود که فاز اول آن دربردارنده سه منزل با هزینه چهار میلیون دالر می‌باشد.

آقای روشان ولسمل افزود که در فاز دوم این مسجد، مارکیتی با۱۵۰ باب دکان و در فاز سوم آن لیلیه، دارالافتا، دارالحدیث، کتابخانه، دارالمطالعه، آشپزخانه، گدام و سالون فاتحه‌خوانی احداث می‌شود که هزینه ساخت هر یک از این فازها، هفت میلیون دالر پیش‌بینی شده است.

پس از منظور شدن پیشنهاد تأمین منابع مالی مسجد حضرت عمر فاروق(رض) در این جلسه، رئیس‌جمهور هدایت داد که با شرکت افغانی اعمارکننده تصفیه حساب گردد و وزارت مالیه هزینه اعمار فاز اول مسجد را تأمین کند.

شورای عالی توسعه شهری طرح‌های استملاک جاده احمدشاهی و خانه احمدشاه بابا و نیز احداث سرک نمبر دوم قول‌اردوی سابقه در کندهار را نیز منظور نمود. رئیس‌جمهور ضمن تأکید بر حفظ اصالت مکان‌های تاریخی و فرهنگی گفت که وزارت‌های مالیه و ترانسپورت و شاروالی کندهار به خاطر تنظیم بهتر این شهر در عرصه ترانسپورت، چهار ترمینل را در چهار نقطه این شهر اعمار نمایند.

همچنین رئیس‌جمهور بر لزوم سرمایه‌گذاری در بخش توریزم، داشتن دیدگاه واضح در ماسترپلان شهرها و تدوین فهرست مکان‌های تاریخی و فرهنگی وضاحت داد.

در ادامه نشست طرزالعمل تسلیمی پروژه‌ها مربوط وزارت شهرسازی و مسکن و پیشنهاد ساخت مجتمع فرهنگی پروفیسور غلام محمد میمنگی در پارک شاروالی شهر میمنه به مساحت ۲۲ هزار متر مربع زمین منظور شد. مجتمع پروفیسور میمنگی در چهار طبقه و به سبک معماری شرقی تیموری به شکل پخته ساخته می‌شود.

در شورا به پلان انکشافی شهرک استاد کمال‌الدین بهزاد برای عودت‌کنندگان و بیجاشدگان داخلی، معروف به ساحه مسلخ که در ۲۰ کیلومتری شهر هرات موقعیت دارد نیز پرداخته شد.

رئیس‌جمهور در این خصوص گفت که مسأله مهم برای شهرک‌ها منابع مالی آنها است و باید روی یک مودل به نتیجه برسیم تا بتوانیم آن را در سایر نقاط تعمیم ببخشیم. وی تأکید کرد که مسکن قابل استطاعت باید قابل انکشاف نیز باشد.

قابل ذکر است که شورا روی رسیدگی به قضایای مجتمع رهایشی گلستان نیز بحث نمود.