سخن رئیس‌ جمهور

ashraf ghani photo

اصلاحات بنیادی را که مردم افغانستان در نظام معارف خواهان آن هستند، تمام مردم شاهدش خواهند بود. من سر تمام مردم صدا می‌کنم که در سراسر کشور حشر ملی معارف را آغاز کنند.

ادامه سخن

تاریخچه ارگ

کابل شهری است با تاریخی کهن که مامن پادشاهان و امرای بسیاری بوده است. در گذشته حصاری آن را در بر می گرفت … ادامه مطلب

دو پروژه سرمایه‌گذاری اعمار بند برق به ارزش 214 میلیون دالر امریکایی در کمیسیون تدارکات ملی منظور شد

8 دلو 1396

قرارداد دو پروژه سرمایه‌گذاری اعمار بند برق به ارزش مجموعی 214 میلیون دالر امریکایی در یک صد و سی و ششمین نشست کمیسیون تدارکات ملی به ریاست رئیس‌جمهور محمد اشرف غنی منظور گردید. این قراردادها شامل پروژه‌ اعمار فاز دوم بند برق کجکی هلمند با ظرفیت تولید 151 میگاوات برق و پروژه تولید 30 میگاوات برق آفتابی در ولایت قندهار به مدت 20  سال می‌شود.

در ابتدای نشست، رئیس‌جمهور محمد اشرف غنی به خاطر حادثه المناک روز شنبه در کابل ابراز همدردی نمود و افزود که روز سه‌شنبه در سراسر کشور مراسم فاتحه‌خوانی و ختم قرآن عظیم‌الشان برگزار خواهد گردید.

پروژه اعمار فاز دوم بند برق کجکی هلمند به ارزش 174.9 میلیون دالر توسط شرکت (77 construction USA corporation)  و پروژه تولید 30 میگاوات برق آفتابی در ولایت قندهار به ارزش 39 میلیون دالر امریکایی توسط شرکت‌ ذولرستان مشترک با شرکت‌های بایوا و (77 construction USA corporation) به مدت 20 سال سرمایه‌گذاری و تطبیق می‌گردد. قرارداد این پروژه‌ها از نوع  «اعمار- تملک، بهره‌برداری و انتقال»که  سرمایه‌گذاری مشارکت عامه و خصوصی (Public Private Partnership) است و در آن شرکت برشنا نیز دخیل می‌باشد.

رئیس‌جمهور و اعضای جلسه آغاز این پروژه‌ها را گام مثبت در راستای ایجاد بستر تولید داخلی انرژی دانسته و افزودند که این آغاز یک حرکت مهم به سوی خودکفایی سکتور انرژی از طریق سرمایه‌گذاری خصوصی است. رئیس‌جمهور حین تصویب پروژه‌های مذکور گفت که در کنار اعمار بند برق و تولید 100 میگاوات برق، بیش از یک میلیارد متر مکعب آب تولید می‌گردد که مردم شدیداً به آن نیاز دارند. وی در خصوص پروژه تولید 30 میگاوات برق آفتابی قندهار افزود که شرکت‌های مجری این پروژه می‌توانند از زمین‌های احاطوی میدان هوایی قندهار استفاده نمایند.

در ادامه، کمیسیون قرارداد بازسازی فرش اسفالت سرک گردیز _ زرمت ولایت پکتیا و قرارداد نصب 20 پایه ایرکندیشن وزارت مالیه را منظور نمود؛ اما پروژه اعمار و بازسازی سرک دوربابا _ غنی‌خیل ولایت ننگرهار وزارت فواید عامه و قرارداد خریداری و انتقال 24 هزار بکس گبیون برای 24 ولایت آسیب‌پذیر را رد نمود و همچنین تمدید میعاد قرارداد 201 هزار اصله چوب تحکیماتی گردم مربوط وزارت معادن و پطرولیم  را اعاده کرد.

در این نشست دو پروژه سب‌استیشن 220 کیلوولت بامیان _ دوشی و لین برق 220 کیلوولت دوشی _ بامیان تصویب شد. رئیس‌جمهور در این خصوص هدایت داد که درباره قیمت این پروژه‌ها با شرکت برنده مذاکره صورت گیرد و اگر در مدت معین 700 روز  پروژه تکمیل نگردد باید شرکت مطابق قانون جریمه پرداخت نماید.

در این نشست، معاون دوم ریاست جمهوری، وزرای مالیه، اقتصاد و عدلیه، مشاور رئیس‌جمهور در امور زیربناها، ناظرین ملی و بین‌المللی از کاکس پارلمانی مبارزه با فساد، کمیسیون‌های اقتصاد ملی ولسی جرگه و مشرانو جرگه، کمیسیون مالی و بودجه ولسی جرگه، دیده‌بان شفافیت افغانستان، بازرس ویژه ایالات متحده امریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) و  سیستیکای حمایت قاطع حضور داشتند.