سخن رئیس‌ جمهور

ashraf ghani photo

اصلاحات بنیادی را که مردم افغانستان در نظام معارف خواهان آن هستند، تمام مردم شاهدش خواهند بود. من سر تمام مردم صدا می‌کنم که در سراسر کشور حشر ملی معارف را آغاز کنند.

ادامه سخن

تاریخچه ارگ

کابل شهری است با تاریخی کهن که مامن پادشاهان و امرای بسیاری بوده است. در گذشته حصاری آن را در بر می گرفت … ادامه مطلب

جوانان از دیدگاه رئیس‌جمهور غنی

محمد حسین جوهری / به بهانه سال جوانان

 سال 1396 بنا به ابتکار رئیس‌جمهور و تصویب کابینه حکومت وحدت ملی، به «جوانان» مسما شده است.

نام‌گذاری سال 1396 به «جوانان»، به‌تنهایی، بیانگر توجه رهبری حکومت به توانایی جوانان و مسایل مرتبط به آنان است؛ با این حال حکومت وحدت ملی هم خود برای جوانان اقدامات مهمی داشته و هم از برنامه‌های مرتبط با جوانان حمایت نموده است. تدویر پارلمان آموزشی جوانان، کنفرانس شبیه‌سازی سازمان‌ ملل‌ متحد، برنامه ارتقا (پروموت) برای دختران جوان، فرستادن صدها جوان برای دوره‌های لیسانس، ماستری و دکتورا به خارج از کشور و اعزام ده‌ها تن از کارمندان جوان برای سپری نمودن دوره‌های آموزشی از طریق وزارت‌ها و اداره‌ها به خارج از کشور، نمونه‌هایی از توجه به این قشر، تا کنون است. در دو سال گذشته، زمینه‌های بیش‌تری برای مشارکت جوانان در تصمیم‌گیری و اجرای امور نیز فراهم شده است.

رئیس‌جمهور غنی، در دیدارها و محافلی که با جوانان داشته‌، دیدگاهش را درباره نسل جوان بیان داشته و از توانایی‌ها و ویژگی‌های این نسل سخن گفته است که در این نوشته به برخی از آنها پرداخته می‎شود:

1.جوانان و همگرایی

در باور رئیس‌جمهور محمد اشرف غنی، نسل جوان، نسل همگرایی و هم‌پذیری است که از فصل و جدایی به دور است. نسلی که گذشته و آینده افغانستان را با هم وصل می‌کند و نسلی که ارتباط‌دهنده تمام شهروندان افغانستان است. رئیس‌جمهور غنی در برنامه افتتاح پارلمان جوانان با بیان این موضوع، خطاب به آنان گفت:

«نسل نو افغان و نسل جوان افغان، نسل وصل است، نی نسل فصل! وصل چی معنا دارد؟ همین طور که امروز از ۳۴ ولایت افغانستان نمایندگی می‌کنید و می‌فهمیم که در خانه ملت، تنها نماینده‌های ولایات‌تان نیستید بلکه نماینده‌های تمام مردم افغانستان هستید؛ از فقیر، از بیوه، از معلول، از بیجاشده، و فراموش نکنید از مهاجر افغانستان، از مهاجر باعزت افغانستان (نیز) نمایندگی می‌کنید.»(1)

رئیس‌جمهور تجربه مهاجرت افغان‌ها و عواقب آن را از زمینه‌هایی برمی‌شمرد که جوانان را تبدیل به نسل وصل و حافظ دستاوردها ساخته است: «درد افغان‌ها حد و حدود ندارد و اگر جز ما با تاریخ پنج هزار ساله‌مان، کس دیگری می‌بود که این رنج را می‌برد، امروز با این امیدواری، با این انرژی، با این اعتماد به آینده، ما این جا نمی‌نشستیم. شما بدین جهت نسل وصل هستید که عذاب را دیدید، خیمه‌های مهاجرت را دیدید، بیجاشدگی را دیدید، تبعیض را دیدید که زن افغان را کسی اجازه تحصیل نمی‌داد. هرگز برگشت به گذشته نمی‌شود، دستاوردهای این مملکت آینده‌نگر است. با اطمینان به طرف آینده می‌رویم به خاطر این که به همدیگر باور داریم.»(2)

رئیس‌جمهور کشور از همه جوانان می‎خواهد که افغانستان را خانه مشترک‎شان بدانند و در این خانه مشترک، اجازه تفرقه انداختن و نفاق‌افگنی را به هیچ کسی ندهند و اتحاد و همدلی‎شان را حفظ کنند: «شما باید تمام افغانستان را وجودتان بدانید و کل افغانستان را وصل کنید؛ دغه ستاسې تاریخي رسالت دی. د افغانستان ټول اقوام د افتخار وړ دي، ټولې ژبې د افغانستان (د افتخار) وړ دي، مګر (دا) د خدای(ج) تر پیام لاندې د افغانستان یو لوی او اوچت ولس دی! و در بین افغان‌ها، فرصت تفرقه را ندهید. فرصت فصل را ندهید. هر کسی که می‌خواهد شما را منفصل بسازد از یکدیگر قوت بگیرید. بنابراین شما نسل وصل هستید. نسل اتحاد هستید. اتحاد این مملکت را تمثیل کنید.»(3)

2.جوانان و تحول 

رئیس‌جمهور غنی با مطرح نمودن این پرسش نزد جوانان که چرا باید نسل تحول باشند، خود به توضیح می‌پردازد: «چرا نسل تحول هستید؟ از خاطر اینکه افغانستان یک قرن فرصت را از دست داده. آرزوهای امیر امان‌الله خان غازی نمرده، شما این آرزوها را عملی می‌کنید. دا نه وه، چې لید مو نه درلود، دا فرصت نه و، چې څوک یې عملي کړي. من پل ارتباطی هستم، تا شما قوت این مملکت را به دست بگیرید.»(4)

وی جوانان را دعوت به مدیریت تحول می‌کند و از آنان می‌خواهد که به آن بیندیشند: «تحول باید سنجیده باشد، مدبرانه باشد و منسجم. از این جهت هر کدام‌تان مسؤولیت دارید که امروز فکر نکنید که در گوشه لیلیه نشسته‌اید، به این فکر کنید که آینده افغانستان را چه طور مدیریت می‌کنید. این به دست شماست که چه رقم آمادگی می‌گیرید. با نوع دانشی که امروز هست، تحول را به دست گیرید و از آن نمایندگی کنید.»(5)

3.جوانان و ثبات

رئیس جمهوری در حالی که از جوانان می‌خواهد که تحول را رقم بزنند، به ثبات و ارزش تداوم اشاره می‌کند. وی جوانان را از عوامل ثبات عنوان می‌کند و آنان را پاسدار ثبات کنونی کشور قلمداد می‌نماید: «شما نسل ثبات هستید. افغانستان از بی‌ثباتی رنج برده، پوهېږئ چې د کمونېستانو د کودتا په منځ کې او د بُن پروسې په شروع کې، افغانستان څومره پیسې له لاسه ورکړې؟ دوه سوه او څلویښت میلیارده ډالر. 240 میلیارد دالر این مملکت بین 1978 – 2001 صدمه دید. ... 12 سال پیش دوشنبه یک شهرک خُرد بود نسبت به مزار (شریف)، امروز یک پایتخت است! چرا؟ تداوم هست. نوع تداوم آن، بحث‌های دیگر دارد؛ اما تداوم و ثبات از پیش‌شرط‌هاست. عامل بی‌ثباتی نشوید، عامل ثبات شوید. شما نسلی هستید که افغانستان از شما توقع ثبات دارد.»(6)

4.جوانان و گذشت

رئیس‌جمهور غنی ضمن یادآوری از فداکاری‌های نسل جوان در تشکیل نیروهای امنیتی‌، در سخنرانی‌های متعدد خویش از ایثار و گذشت این نسل، به عنوان فرد اول کشور قدردانی می‌نماید: «شما نسل جوان به صورت رضاکار در اردوی ملی، پولیس ملی و در امنیت ملی سهم گرفتید. با خون‌تان، با پیوستن به نسل‌های گذشته، بقای این مملکت را تأمین کردید، خانه‌تان آباد، کور مو ودان، مننه!»(7) «تشکر از نسل جوان به خاطر قربانی‌های روزانه‌تان در سنگر دفاع از این خاک مقدس. هر وجب افغانستان را شما از خود دانسته‌اید. در هر نقطه‌ی افغانستان، خون پاک جوانان و نسل‌های مختلف افغانستان، نشان‌دهنده تعهد ما به این است که هزارها سال دیگر این خاک مقدس دوام خواهد کرد.»(8)

 قدردانی رئیس‌جمهور از قربانیان نسل جوان، پیوند عمیق روحی شخص رئیس‌جمهور با این نسل را نشان می‌دهد و این بیانگر این است که جوانان در محراق توجه رئیس‌جمهور است. سپاس‌گزاری رئیس جمهوری از خودگذری و شهامت‌ورزی نسل جوان، باعث روحیه بخشیدن و نیرو گرفتن آنان در امر پاسداری و حفاظت از کشور می‌شود: «... از قربانی نسل جوان که زیادترین قربانی را در نیروهای امنیتی و دفاعی ما داده‌اند، من از صمیم قلب ابراز امتنان می‌کنم. شما این مملکت را تنها برای خود نه بلکه برای همه کسانی که اینجا زندگی می‌کنند، خریدید و این خرید وطن به قیمت خون شما تمام شده است. جوانان این مملکت که شامل تمام اقوام برابر و برادر این مملکت استند، اعم از زن و مرد، امروز در صف اول در مقابل یک جنگ تحمیل‌شده می‌جنگند، هر کدام اینها رضاکار استند، او زه درباندې ویاړم!»(9)

وی در ادامه سخنانش با اشاره به توطئه‌های دشمن، ناکامی آنها را در ایستادگی جوانان می‌شمارد: «زموږ د دښمنانو توطیه دا ده، چې دې خاورې ته دوه سیاسي جغرافیې راوړي او بیا سبا موږ مجبور کړي، چې په مساوي ډول یو مېز ته کېنو او د افغانستان ولسمشر دې ته مجبور کړي، چې په ننواتو مېز ته ولاړ شي. نور زموږ زړه نه غواړي په ننواتو ولاړ شو او دلیل یې دا دی، چې تاسې ځوانان پر دې خاورې درېدلي یاست!»(10)

5.جوانان؛ سرمایه‌ بشری 

رئیس‌جمهور با توجه به نیرو و انرژی نهفته در وجود جوانان، در کنار ثروت‌های زیر خاک افغانستان، نسل جوان را سرمایه بزرگ دیگری برای حفظ، نجات و بازسازی کشور می‌داند. وی از جوانان می‌خواهد که خود را با ابعادی که افغانستان به آنان احتیاج دارد، عیار سازند. چنین باوری در دیدگاه رهبری حکومت، قطعاً زمینه‌ساز سهیم ساختن هر چه بیش‌تر جوانان در رهبری و مدیریت کشور است :«... عظیم‌ترین ثروت‌های افغانستان دو چیز است؛ ثروتی که خداوند(ج) به این خاک داده است که به تریلیون‌ها دالر می‌ارزد. ۳۳ فیصد معادن ما را چند سال گذشته به ۳ تریلیون دالر تخمین کرده‌اند؛ اما زیر خاک است. دومین ثروت ما، شما (جوانان) هستید؛ یعنی قوای بشری ما. از این جهت قوای بشری ما امروز باید خود را عیار کند به ابعادی که افغانستان به آن ضرورت دارد.»(11)

6.جوانان و رهبری 

جوانان با داشتن تعهد و تخصص این را ثابت کرده‌اند که در هر جا و تحت هر گونه شرایط حاضر به انجام وظیفه و پیشبرد مسؤولیت‎اند. از این جهت، رئیس‌جمهور، امیدوار به فردای بهتر این سرزمین با رهبری و مدیریت نسل جوان است؛ آنجا که خطاب به آنان می‌گوید: «نهایت جای خوشی است که آینده افغانستان به دست شما مصون است. من یک رئیس‌جمهور گذری هستم، از این خاطر که مسؤولیت من این است که افغانستان را به شما تسلیم کنم. امروز اداره افغانستان به فضل خداوند روز به روز جوان‌تر می‌شود، روز به روز مسلکی‌تر می‌شود.»(12)

رئیس‌جمهور از اشتراک جوانان و تمایل آنان به خاطر پیوستن به نیروی کاری حکومت تشکر می‌کند. وی با ذکر مثال شروع می‌کند و می‌گوید: «دیروز درباره سکتور شهری صحبت می‌کردیم، اوسط سن از ۴۹ به ۲۹ پایین آمده. در عین حال من می‌خواهم از نسل شما به خاطر چند چیزی که در این اواخر دیدم، تشکر کنم. روز جمعه من ۳۸ کاندیدای ریاست‌های وزارت زراعت ۳۴ ولایت افغانستان را از سر تا آخر بررسی کردم. ۷۰ فیصد اینها ماستری و دکتورا دارند. تشکر از این که هر کدام‌تان حاضر هستید در دورترین نقطه افغانستان خدمت کنید.»(13) «همچنین در حدود زیادتر از ۲۰ شاروال را من تعیین کردم، که اکثریت‌شان بین ۲۸ و ۳۵ (ساله) هستند. چیزی که موجب امید من شده، این است که شما، هم دیدگاه دارید، هم تجربه دارید و هم تعهد دارید. با این تعهد، با این دیدگاه، با این دانش، ان‌شاالله تعالی، افغانستان به ثبات، صلح و رفاه دوامدار می‌رسد.»(14)

نتیجه‌گیری

با توجه به دیدگاه رئیس جمهوری درباره جوانان و راه‌اندازی برنامه‌های حمایوی از این نسل، به این نتیجه می‌رسیم که جوانان از حمایت قوی و همه‌جانبه رهبری حکومت وحدت ملی برخوردار است و این حمایت‌ها، زمینه‌ساز سپردن مسؤولیت‌های مدیریتی و رهبری به نسل جوان در کشور می‌شود.

آنچه از سخنان و دیدگاه رئیس‌جمهور بر می‌آید، این است که رئیس‌جمهور غنی، خلاف اکثر بزرگان سیاسی که نقش امروز جوانان را به امید فردا از آنان گرفته‌اند، باورمند به کارایی و نقش مدیریتی و رهبری جوانان در امروز و فردای کشور است. چنان که رئیس‌جمهور در دیدارهای مختلفی که با جوانان تا کنون داشته است از آنان خواسته که طرح و نظریات‎شان را درباره حکومتداری و مسایل مهم کشوری با وی در میان بگذارند. این یعنی که رئیس‌جمهور تنها از جوانان تمجید نمی‎کند بلکه عملاً آنان را طرف مشوره خود دانسته و از نسل جوان انتظار دارد که وی را در حکومتداری خوب، یاری رساند. وی به صورت مشخص طرح‌ها و برنامه‌های‌شان را در مورد اصلاحات، مبارزه با فساداداری و حکومتداری می‌خواهد: «در زمینه اصلاحات اداره، نظریات خاص‌تان را می‌خواهیم و بحث‌های منسجم را همراه‌تان ترتیب می‌دهیم.»(15)

رهبری کشور، اراده جدی برای حل مشکلات و دغدغه‌های جوانان دارد. انتظار می‎رود، جوانان نیز تلاش ورزند تا با شناسایی فرصت‌ها و با استفاده از آنها، جدّ و جهد بیش‌تری از خود به نمایش گذاشته و بازوی پرتوان حکومت برای عملی شدن برنامه‌های سازنده و انکشاف کشور باشند. با حمایت همه‌جانبه و مشارکت فعال جوانان، هم آرزوها و رؤیاهای آنان تحقق خواهد یافت و هم به چشم‌های امیدی که به آنان دوخته شده، پاسخ درخور شأن جوانان داده خواهد شد.

منبع:

1.http://president.gov.af/fa/2016/08/14

2.همان

3.سخنرانی در جمع دانشجویان خوابگاه دانشگاه کابل، مورخ 22 سنبله 1395، قصر سلام‌خانه

4.همان

5.همان

6.همان

7.http://president.gov.af/fa/2016/12/07

8.http://president.gov.af/fa/2016/08/14/

9.http://president.gov.af/fa/2015/11/16/

10.همان

11.http://president.gov.af/fa/2016/12/07

12.http://president.gov.af/fa/2016/08/04

13.همان

14.همان

15.http://president.gov.af/fa/2016/12/07