سخن رئیس‌ جمهور

ashraf ghani photo

اصلاحات بنیادی را که مردم افغانستان در نظام معارف خواهان آن هستند، تمام مردم شاهدش خواهند بود. من سر تمام مردم صدا می‌کنم که در سراسر کشور حشر ملی معارف را آغاز کنند.

ادامه سخن

تاریخچه ارگ

کابل شهری است با تاریخی کهن که مامن پادشاهان و امرای بسیاری بوده است. در گذشته حصاری آن را در بر می گرفت … ادامه مطلب

طرح آزمایشی توزیع تذکره های الکترونیکی تا یک هفته دیگر آماده خواهد شد

به تاریخ 4 سرطان 1394 رئیس جمهور غنی با وزرای مخابرات و داخله، نمایندگان اتحادیه اروپا، یوناما، کمیسیون مستقل انتخابات، یو اس ای دی، جی ای زید و برخی از نمایندگان و مشاورین موسسات بین المللی در خصوص توزیع تذکره های برقی دیدار کرد.
در این دیدار رئیس جمهور غنی از آنان خواسته است تا طرح خود را در زمینه آغاز مرحله آزمایشی توزیع تذکره الکترونیکی تا یک هفته دیگر به وی ارائه کنند.
اشتراک کنندگان تطبیق مرحله آزمایشی را مهم دانسته و تاکید نمودند، که پیش از توزیع تذکره های برقی یک دوره آزمایشی باید آغاز گردد. در این دوره مشکلات عمده تشخیص و راه حل های آن در زمینه جستجو و به تعقیب آن پلان عملی توزیع تذکره های برقی در سراسر کشور آغاز گردد.
متخصصین خارجی و مشاوران تخنیکی گفتند، که در دوره آزمایشی باید حفظ معلومات تذکره های برقی وسهولت های برق، انترنت و ظرفیت سیستم نیز تجربه شود، تا اطمینان کامل حاصل گردد که از اثر خراب شدن وسایل و سیستم ها معلومات از بین نرود.
در مقابل رئیس جمهورغنی از نظریات و پیشنهادات اشتراک کنندگان و مشاورین تخنیکی خارجی تشکری نموده گفت که توزیع تذکره های برقی برای شفافیت در انتخابات مؤثر میباشد. وی خاطر نشان نمود که در ظرف یک هفته پلان کاری مرحله آزمایشی توزیع تذکره ها ترتیب و دوباره با من شریک ساخته شود. وی علاوه نمود که تطبیق پلان دوره آزمایشی نخست در کابل تجربه خواهد شد. همچنان بر نظارت جدی از سیستم توزیع تذکره های برقی نیز تاکید ورزید .
قابل یاد آوریست که، بتاریخ 2 ثور 1394 جلسۀ در اداره امور ریاست جمهوری، با اشتراک محترم عبدالسلام رحیمی رئیس عمومی اداره امور ریاست جمهوری، داکتر عبدالقادر ودان مشاور رییس جمهور،  داکتر اجمل احمدی مشاور رییس جمهوری، محمد قربان حقجو مشاور رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان، ایمل مرجان معین تخنیکی وزارت تکنالوژی معلوماتی،  فیصل سمیع عضو مشرانو جرگه، نمایندگان وزارت خانه های مالیه، داخله، کمیسیون مستقل انتخابات و نمایندگان د افغانستان بانک ، همچنان آقای ویلیم همینک رئیس اداره انکشافی ایالات متحده امریکا ، نمایندگان سفارت آلمان ، نماینده سرمنشی سازمان ملل، جی آی زی آلمان، اتحادیه اروپا ،  آی او ایم و نماینده بانک جهانی جهت ایجاد بورد بانکداری الکترونیکی از طریق مبایل، استفاده از آدی کارت های الکترونیکی در انتخابات آینده و روند تسریع و توزیع تذکره های الکترونیکی با حمایت مقام محترم ریاست عمومی اداره امور ریاست جمهوری دایر گردید. در این جلسه، جهت شفافیت و سهولت در روند توزیع تذکره های الکترونیکی، استفاده از آیدی کارت های الکترونیکی در انتخابات آینده و بانکداری الکترونیکی از طریق مبایل یک سیستم منسجم ایجاد گردید، که در زمینۀ ایجاد هماهنگی میان ارگانهای مختلف کار خواهد کرد.
این در حالی است که توزیع این شناسنامه‌ ها برای تأمین امنیت و شفافیت انتخابات آینده، مهم و ارزنده است و قرار بود در حدود دوسال پیش توزیع این شناسنامه‌ها آغاز شود؛ اما از توزیع آن خبری نبود.
بعد از روی کار آمدن حکومت وحدت ملی، قانون ثبت احوال نفوس که ماه ها قبل از سوی مجلسین شورای ملی تصویب گردیده بود بتاریخ 9 قوس 1393 از سوی رئیس جمهور محمد اشرف غنی توشیح گردید.
رئیس جمهور غنی همچنین در مورد قانون ثبت احوال نفوس، خاطر نشان کرد: احصائیه اساس پلانگذاری یک کشور را تشکیل میدهد. بدون ارقام دقیق نفوس، پلانگذاری، توزیع منابع، ارائه خدمات و رشد متوازن به مشکلات دچار میشوند. وی افزود که این قانون گام مهمی در راستای آغاز برنامه تذکره برقی که نیاز اساسی و بنیادی مردم افغانستان است، می باشد.
رئیس جمهور متعهد است و تأکید مینماید که این شناسنامه ها در شفافیت روند انتخابات اثر گذار است. از همین رو خطرهای عمده و احتمالی در راستای تطبیق پروژه توزیع تذکره های برقی تشخیص و به منظور از میان برداشتن آن یک پلان جامع و عملی ترتیب خواهد شد.