سخن رئیس‌ جمهور

ashraf ghani photo

اصلاحات بنیادی را که مردم افغانستان در نظام معارف خواهان آن هستند، تمام مردم شاهدش خواهند بود. من سر تمام مردم صدا می‌کنم که در سراسر کشور حشر ملی معارف را آغاز کنند.

ادامه سخن

تاریخچه ارگ

کابل شهری است با تاریخی کهن که مامن پادشاهان و امرای بسیاری بوده است. در گذشته حصاری آن را در بر می گرفت … ادامه مطلب

نیروهای امنیتی کشور، توان حمله از طالبان را گرفته اند

مقام‌های محلی در شرق کشور اعلام کرده‌اند که ولسوالی وانت وایگل در ولایت نورستان که روز جمعه به تصرف گروه طالبان درآمده بود، بار دیگر این ولسوالی با ضد حمله ی نیروهای امنیتی، از تصرف طالبان خارج ساخته شد. برخی خبرهای رسیده در روز جمعه از نورستان حاکی از آن بود که ولسوالی وایت وایگل طی یک نبرد شدید به تصرف طالبان درآمده است. در عین حال مقام‌های محلی در ولایت کندز می‌گویند که نبرد میان نیروهای امنیتی و طالبان در ولسوالی چهاردرۀ این ولایت به گونۀ وقفه‌ ای جریان دارد. همچنان در ولایت‌های تخار، کندز، فاریاف، بدخشان، سرپل، ارزگان، غزنی و هلمند نیروهای امنیتی به سرکوب مخالفین دولت در ساحات مذکور ادامه می دهند.
قابل یادآوری است که از همان ابتدای سال جاری گمانه زنی هایی وجود داشت مبنی بر این که طالبان در این سال با تمام توان و قوا حملات خود را بالای مواضع دولت ادامه خواهند داد. از سوی دیگر بعد از چهار ده سال عملیات مشترک نیروهای امنیتی افغان و بین المللی برای سرکوب شورشیان، که در این سال پایان یافت،  اینک قومانده جنگ را نیروهای داخلی به تنهایی در تمامی عملیات ها  به پیش می برند. از همین رو با گرم شدن هوا، طالبان تمام قوت و توان خود را به کار بستند تا بعضی از مناطق دور دست را مورد تهدید قرار دهند. پایمردی و مقاومت نیروهای امنیتی در برابر حملات مکرر طالبان نشان دهنده عزم استوار و اراده ی آهنین سربازان این وطن در مبارزه با اجانب و بیگانگان است. در تازه ترین مورد، طالبان طرح حمله بالای شورای ملی را داشتند که خوشبختانه با هوشیاری نیروهای امنیتی کشور، نقش برآب گردید. این رویداد که روز دوشنبه اول سرطان در کابل به وقوع پیوست ،همه ی 7 نفر تروریست توسط یک تن از منسوبین اردوی ملی ، از پای در آمدند. حمله ی نافرجام طالبان که به هدف نمایش توان عملیاتی آن گروه در نظر گرفته شده بود،با هوشیاری نیروهای امنیتی نقش برآب گردید. آمادگی ، اقدام به موقع و سرکوب سریع تروریست ها توسط نیروهای امنیتی کشور نشان دهنده توان بالای رزمی نیروهای امنیتی کشور است. طالبان که به هدف ایجاد رعب و وحشت در بین مردم عادی جامعه هر از گاه اقدام به اعمال تروریستی می نمایند، خواهان دور ساختن مردم از حکومت هستند. حمایت ، تشویق و قدردانی مردم از سربازی که تروریست ها را از پای درآورد، نشان دهنده این است که طالبان مورد تنفر و انجار مردم قرار گفته اند و کسانی که بتوانند ، در سرکوب طالبان و گروه های تروریستی نقش داشته باشند و یا آنها را از بین ببرند،  قهرمانان این مردم خواهند شد. از سوی دیگر تقدیر شخص اول مملکت و مقامات بلند پایه حکومتی از این سرباز شجاع و وطن پرست نشان دهنده اتحاد و همبستگی حکومت وحدت ملی با مردم است. همچنان به این نکته نیز باید اشاره نمود که هر چند طالبان در ساحاتی از نقاط دور دست اقدام به حملات بالای مواضع حکومت می کنند اما هماهنگی، جدیت، تلاش نیروهای امنیتی تلاش های مذبوحانه ی آن ها را نقش برآب خواهد کرد. همان طور که رئیس جمهور بارها بر اهمیت مسئله امنیتی تاکید کرده است، آوردن امنیت و یک طرفه کردن جنگ از اولویت های کاری حکومت وحدت ملی است. رئیس جمهور خود روزانه به طور مستقیم با قوماندانان نظامی در خطوط اول جنگ در تماس بوده و از جریان فعالیت های نیروهای امنیتی به طور روزانه آگاهی حاصل می نماید. وی با مشوره با اعضای تیم کاری خود در رابطه به حل این معضلات تلاش می کند. تقدیر رئیس جمهور از یک سرباز این پیام را به مخالفین می رساند که حکومت از مردم است و مردم برای دفاع از حکومت وحدت ملی آمادگی و توان کافی دارند.