سخن رئیس‌ جمهور

ashraf ghani photo

اصلاحات بنیادی را که مردم افغانستان در نظام معارف خواهان آن هستند، تمام مردم شاهدش خواهند بود. من سر تمام مردم صدا می‌کنم که در سراسر کشور حشر ملی معارف را آغاز کنند.

ادامه سخن

تاریخچه ارگ

کابل شهری است با تاریخی کهن که مامن پادشاهان و امرای بسیاری بوده است. در گذشته حصاری آن را در بر می گرفت … ادامه مطلب

سفر دوره‌یی رئیس‌جمهور به استرالیا، اندونزیا و سنگاپور

رئیس‌جمهور محمد اشرف غنی بر مبنای پنج حلقه سیاست خارجی، جلب همکاری‌ها و تحکیم روابط خارجی، در رأس یک هیئت بلندپایه دولتی سفر دوره‌یی به کشورهای استرالیا، اندونیزیا و سنگاپور را به تاریخ۱۲ حمل سال ۱۳۹۶ آغاز نمود.

محمد ‌اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان،  به تاریخ 13 حمل سال روان  وارد استرالیا شد و مورد استقبال مقامات آن کشور قرار گرفت. وی در دیدار با مالکوم ترنبل صدراعظم آن کشور، در خصوص پیشرفت‌های اخیر افغانستان، همکاری‌های اقتصادی، مبارزه با تروریزم، تأمین حقوق زنان و کودکان بحث نمود. صدراعظم استرالیا گفت کشورش در مبارزه با تروریزم به عنوان شریک استراتیژیک بین‌المللی در کنار افغانستان باقی می‌ماند.

رئیس‌جمهور افغانستان در این دیدار بار دیگر تأکید ورزید که کشورهای منطقه و جهان به خاطر دفع خطرات تروریزم، امکانات‌شان را با هم شریک سازند و باید بر اساس یک استراتیژی واضح و در همکاری مشترک، خطر تروریزم را از منطقه و جهان از بین ببرند.

در همین حال وزیر اقتصاد افغانستان و وزیر امور خارجه استرالیا بر مبنای تعهدات کنفرانس بروکسل، موافقت‌نامه همکاری‌های انکشافی را برای چهار سال به ارزش ۳۲۰ میلیون دالر به امضا رساندند. افزون بر آن موافقت‌نامه همکاری‌های تخنیکی و ساینسی میان افغانستان و استرالیا از سوی مقامات دو کشور به امضا رسید.

محمد اشرف غنی در جریان این سفر با خانم ماریسه پاین، وزیر دفاع استرالیا، دیدار کرد. در این دیدار وزیر دفاع استرالیا تأکید کرد که کشورش تا سال ۲۰۲۰ به کمک‌های مالی در چوکات مأموریت حمایت قاطع با هدف تمویل و تجهیز نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان ادامه خواهد داد. وی افزود کرد که استرالیا در عرصه مبارزه با تروریزم تعهد قوی دارد و در این راستا منحیث یک شریک استراتیژیک در کنار افغانستان خواهد بود.

همچنین شماری از اعضای هیئت افغانستان با مقامات استرالیا در جلسات جداگانه پیرامون زراعت و آب، انرژی، معادن و صحت عامه بحث‌های تخنیکی و همه‌جانبه کردند. محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، با متخصصین استرالیایی، برخی مسؤولین ادارات دولتی و مراکز تحقیقی دیدار کرده و پیرامون مدیریت آب‌ها و زمین‌ها، معیاری نمودن تولیدات زراعتی، دسترسی به مارکیت‌های جهانی، مالداری و افزایش صادرات بحث‌های مفصل و تخنیکی صورت داد. متخصصین و محققین استرالیایی در این نشست اطمینان دادند که در این بخش نظریات و تجارب‌شان را در قالب برنامه‌های کوتاه و طولانی‌مدت با افغانستان شریک می‌سازند.

رئیس‌جمهور کشور با خانم جولی بیشپ وزیر امور خارجه استرالیا در مورد تحکیم روابط دو کشور دیدار و بحث نمود. وزیر امور خارجه استرالیا تأکید کرد که کشورش به کمک با افغانستان متعهد است و به منظور تأمین امنیت، ثبات و بهبود وضعیت زندگی مردم افغانستان به همکاری‌ها ادامه می‌دهد. خانم جولی گفت که استرالیا پیشرفت‌های حکومت افغانستان در عرصه‌های مختلف را احساس می‌کند و بر مبنای آن به کمک‌های خویش با افغانستان ادامه می‌دهد.

از سوی دیگر پیتر کاسگروف گورنرجنرال استرالیا در دیدار با محمد اشرف غنی با اشاره به پیشرفت‌های افغانستان، گفت نسبت به گذشته زندگی مردم افغانستان بهتر شده. در مقابل رئیس جمهوری محمد اشرف غنی گفت که افغانستان در خط مقدم مبارزه علیه تروریزم قرار دارد و نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان به خاطر ثبات و امنیت منطقه و جهان با این تهدید میان‌مدت با شجاعت و دلاوری می‌جنگند. رئیس جمهوری در این دیدار تأکید کرد که برای امنیت منطقه و جهان به مبارزه مشترک کشورهای منطقه و جهان نیاز است.

محمد اشرف غنی در یک نشست مشترک متخصصین و محققین افغان و استرالیایی که در مورد مؤثریت اتصال افغانستان و روابط خوب آن با کشورهای جهان تدویر گردیده بود، شرکت نموده در این مورد بحث و تبادل نظر نمود. رئیس جمهوری آنان را تشویق نمود که تجارب و نظریات‌شان را با ادارات مربوط افغانستان و تیم‌های تخنیکی از طریق بحث‌های مفصل در آینده شریک سازند.

محمد اشرف غنی در جریان این سفر با برخی نماینده‌های افغان‌های مقیم استرالیا و نیوزلند نیز دیدار کرده و روی موضوعات مختلف با آنان بحث و تبادل نظر نمود.

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، پس از سفر رسمی به استرالیا، به تاریخ 16 حمل وارد جاکارتا پایتخت اندونیزیا گردید.

جوکو ویدودو رئیس‌جمهور اندونیزیا در محفلی که به مناسبت پذیرایی رئیس‌جمهور محمد اشرف غنی تدویر گردیده بود، گفت که سفر رئیس‌جمهور غنی به این کشور در تحکیم مناسبات میان مردمان دو کشور و گسترش همکاری‌های افغانستان و اندونیزیا نقش اساسی دارد. او، رئیس‌جمهور غنی را یکی از رؤسای جمهور توانمند جهان عنوان کرد.

رئیس‌جمهور اندونیزیا در دیدار با رئیس‌جمهور محمد اشرف غنی، صلح بین‌الافغانی و امضای موافقت‌نامه صلح با حزب اسلامی را یک دستاورد مهم برای حکومت افغانستان دانست و گفت که اندونیزیا به خاطر تأمین صلح در افغانستان آماده هر نوع همکاری است و در آینده یک هیئت را به افغانستان خواهد فرستاد تا نظریات و تجارب‌شان را با مقامات افغان در این باره شریک سازند.

رییس جمهوری اندونیزیا همچنین گفت که کشورش یک مرکز بزرگ فراگیری علوم اسلامی را در افغانستان ایجاد خواهد کرد و از طریق این مرکز روابط میان علمای دو کشور تحکیم یافته و آنان خواهند توانست دانش و معلومات اسلامی‌شان را با هم شریک کنند.

رئیس‌جمهور اندونیزیا، تروریزم و قاچاق مواد مخدر را برای امنیت و ثبات منطقه و جهان یک تهدید عنوان کرده گفت، اندونیزیا به خاطر دفع خطرات و ریشه‌کن کردن این دو معضل از منطقه و جهان، آماده هرگونه همکاری می‌باشد.

وی خاطرنشان کرد که کشورش ضمن همکاری در بخش ارتقای ظرفیت‌های زنان افغان، برای جوانان افغان بورسیه‌های تحصیلی را در رشته دیپلوماسی اعطا خواهد نمود.

همچنین در پایان این دیدار موافقت‌نامه‌های همکاری در عرصه‌های معارف، زراعت، احصائیه، اصلاحات اداری و خدمات ملکی، ساینس و تکنالوژی و تحصیلات عالی از سوی مقامات دو کشور به امضا رسید.

رئیس جمهوری در جریان سفر به کشور اندونیزیا با یوسف کالا، معاون رئیس‌جمهور این کشور، ملاقات نمود. آقای کالا با اشاره به امضای موافقت‌نامه‌های اخیر همکاری میان افغانستان و اندونیزیا گفت، کشورش آماده است که افغانستان را در بخش‌های معارف، زراعت، تجارت، تحصیلات عالی، ایجاد سیستم‌های احصائیه و پالیسی‌های مالی و زمینه‌های دیگر هرگونه همکاری نماید.

محمداشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، در جریان سفرش به اندونیزیا، در دیدار با شماری از تاجران اندونیزیایی در خصوص رشد تجارت و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در افغانستان صحبت نمود. رئیس‌جمهور غنی گفت که افغانستان برای رشد تجارت منطقه، موقعیت و ظرفیت ویژه‌ای را دارا می‌باشد و حکومت افغانستان تلاش می‌ورزد با فراهم نمودن تسهیلات لازم از طریق بزرگراه‌ها، دهلیزهای ترانزیتی و احداث خطوط آهن، زمینه انتقال اموال تجار به آسیا، اروپا و همه کشورهای جهان را فراهم کند.

رئیس جمهوری در دیدار با رئیس مجلس سنای اندونیزیا با اشاره به موقعیت افغانستان، گفت که ثبات افغانستان به معنی ثبات آسیا و منطقه است، زیرا افغانستان منحیث چهارراه آسیا، کشورهای آسیای مرکزی، جنوبی و سایر کشورهای منطقه را با هم وصل می‌کند.

رئیس جمهوری پس از دیدار با تجار اندونیزیایی از مسجد جامع استقلال آن کشور نیز دیدن نمود و با بزرگان مراکز اسلامی اندونیزیا نیز دیدار کرد. رئیس جمهوری در این دیدار گفت، علما در دین مبین اسلام و جامعه دارای مقام و منزلت والای می‌باشند و مسؤولیت دارند که در راستای اصلاح جامعه، تنویر اذهان عامه، راه حق و زندگی مسالمت‌آمیز، مردم را آگاهی رسانند. رئیس‌جمهور کشور اظهار داشت که در دیدار با رئیس‌جمهور اندونیزیا برای تقویت نقش علما و روابط و همکاری میان علمای افغانستان و اندونیزیا به موافقه رسیده است، و به زودی تسهیلات رفت و آمد و نشست‌های مشترک علمای دو کشور فراهم می‌گردد.

در همین حال رئیس‌جمهور محمداشرف غنی با گروهی از خانم‌های اندونیزیایی دیدار کرد که پلان دارند کانگرس اسلامی را به منظور ارتقای ظرفیت‌های زنان و تقویت نقش آنها در کشورهای اسلامی، ایجاد نمایند.

رئیس‌جمهور محمد اشرف غنی به تاریخ ۱۸ حمل سال روان اندونیزیا را ترک گفته و به سنگارپور رفت.

رئیس جمهوری در دیدار با داکتر تونی‌تان کینگ‌یام رئیس‌جمهوری سنگاپور بیان داشت که افغانستان در عرصه‌های مختلف فرصت‌های خوبی برای سرمایه‌گذاری دارد که در روشنایی دانش تخنیکی، مهارت‌ها و تجارب شرکای بین‌المللی از این فرصت‌ها استفاده صورت گیرد. در همین حال محمد اشرف غنی، تروریزم و قاچاق مواد مخدر را برای امنیت، ثبات و پیشرفت منطقه و جهان یک خطر جدی دانست، و به منظور دفع این خطر بر مبارزه مشترک همه کشورها علیه این پدیده‌ها تأکید ورزید. در مقابل، رئیس‌جمهوری سنگاپور ابراز آمادگی کرد که کشورش افغانستان را در بخش معارف، حکومتداری خوب و ارتقای ظرفیت‌ها همکاری خواهد کرد. 

در این سفر محمداشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، با صدراعظم سنگاپور نیز دیدار کرد. دو طرف در خصوص همکاری‌های تخنیکی و فرصت‌های موجود همکاری میان افغانستان و سنگاپور و همچنین مبارزه با تروریزم و مواد مخدر بحث و تبادل نظر کردند. صدراعظم سنگاپور گفت، کشورش آماده است که افغانستان را در زمینه‌های گوناگون همکاری کند و سفر هیئت‌های رسمی بلندپایه دو کشور، فرصت می‌دهد که افغانستان و سنگاپور تجارب و مشوره‌ها را با هم شریک سازند.

در پایان این دیدار تفاهم‌نامه همکاری‌های تخنیکی از سوی مقامات دو کشور به امضا رسید.

رئیس جمهوری در حاشیه این سفر با چسن بینگ، رئیس دفتر هیئت مدیره مسکن و انکشاف سنگاپور دیدار کرد. چسن بینگ آمادگی کشورش برای همکاری در ارتقای ظرفیت کارمندان بخش مسکن و شهرسازی افغانستان را ابراز داشت.

رئیس‌جمهور با ختم سفر دوره‌یی به سه کشور یادشده، به تاریخ 19 حمل به کشور بازگشت.

سفر دوره‌یی رئیس‌جمهور غنی به سلسله سفرهای خارجی‌اش یکی از مهم‌ترین و پردستاوردترین آنها جهت تحکیم روابط با جهان و جلب توجه کشورها به خاطر تحکیم ثبات دایمی عنوان شده است.

کشورهایی مثل اندونیزیا، سنگاپور و استرالیا، بر مبنای روابط دولت با دولت، با افغانستان همکاری می‌کنند. افغانستان به تجارب استرالیا، سنگاپور و اندونیزیا در زمینه نهادسازی، گسترش تجارت و توسعه اقتصادی نیاز دارد.