سخن رئیس‌ جمهور

ashraf ghani photo

اصلاحات بنیادی را که مردم افغانستان در نظام معارف خواهان آن هستند، تمام مردم شاهدش خواهند بود. من سر تمام مردم صدا می‌کنم که در سراسر کشور حشر ملی معارف را آغاز کنند.

ادامه سخن

تاریخچه ارگ

کابل شهری است با تاریخی کهن که مامن پادشاهان و امرای بسیاری بوده است. در گذشته حصاری آن را در بر می گرفت … ادامه مطلب

پیام رئیس جمهور به مناسبت دستیابی تیم ملی فوتبال افغانستان به مقام نایب قهرمانی مسابقات جنوب آسیا

۱۴ جدی ۱۳۹۴

4 جنوری 2016
 

بسم الله الرحمن الرحیم.

ملی‌پوشان قهرمان ما امروز در میدان سبز ورزش، با همدلی، کوشش، عزم راسخ، و دنبال کردن یک هدف واحد، افتخار آفریدند و تلاش کردند از لقب قهرمانی خود جانانه دفاع نمایند. نایب قهرمانی‌تان مبارک!

رسیدن تیم ملی فوتبال افغانستان در مرحله نهایی و کسب مقام دوم نیز قابل تجلیل می‌باشد. جوانان ما تا پایان مسابقات با مهارت و متانت بازی نمودند و مستلزم تشویق مردم مایند. می‌خواهم از این فرصت استفاده کرده برای جوانان تیم کشور دوست هند نیز تبریک بگویم.

جوانان قهرمان ورزشکار ما!

ملت‌مان همان گونه که مدیون جوانان قهرمان ما در صفوف نیروهای امنیتی و دفاعی کشورند که از خاک و جان مردم ما دفاع می‌کنند، به همان اندازه به رشادت و افتخارآفرینی‌های شما قهرمانان در تیم‌های ملی ما می‌بالند.

پوهېږم چې ستاسو هڅه یوازې د سیالۍ د ګټلو لپاره نه وه، بلکې ستاسو کوښښ دا وو، چې نړۍ ته د افغانانو عزم، اراده او توانمندي ثابته کړئ او ښه مو ثابته هم کړه.

هموطنان عزیز!

این جوانان به ما ثابت کردند که با قلب پر از محبت به وطن و مردم،‌ و با تعهد نسبت به این که برای افتخار آفریدن در میدان‌های ورزش از هیچ تلاشی دریغ نخواهند کرد، ما می‌توانیم از سخت‌ترین آزمون‌ها سرخ‌رو به‌درآییم. آنها ثابت کردند که سمبولی از یک افغانستان نوین‌اند. نشان از همدلی، کار و هدف مشترک.

دا سمه ده، چې موږ د نورو هېوادونو په څېر د ورزشکارو ځوانانو لپاره د روزنې او تمرین مرکزونه او مناسب خوراکي توکي نه لرو، خو دې ځوانانو د اثابته کړه، چې په قوي عزم او اراده کولی شي حماسه جوره کړي، هغوی دا اصل په واقعیت بدل کړ، چې د ملتونو بریالیتوب په نفاق او خودمحورۍ نه، بلکې په یووالي او همدلۍ کې دی.

هموطنان عزیز!

می‌دانید که این جوانان ورزشکار ما در میدان‌های ورزشی فوتبال و یا کرکت که امروز  به خاطر موفقیت‌های استثنایی‌شان دیگران  به تعجب آمده‌اند، از زیر آوار خرابه‌های شهرها و قریه‌های جنگ‌زده‌مان و یا از زیر آفتاب سوزان میادین خشک کمپ‌های مهاجرت، سر بر آورده‌اند. آنها الگو و الهام‌بخش اتحاد، همدلی، تعهد و اعتماد به نفس ملت ما برای نسل‌های امروز و آینده‌اند. آنان نویدآوران آینده‌اند که دیگر طفل و جوان ما در غربت، با حرمان و حسرت به شادی دیگران، نسبت به موفقیت‌شان ناامیدانه ننگرند، زیرا خود نیز قهرمانان و موفقیت‌های کشور خود را دارند که از آنها تجلیل کنند و به جاده و شهرها برای تجلیل موفقیت‌شان تجمع کنند و شادمان باشند.

مردم عزیز افغانستان!

زه نن شپه د دې ګران هېواد د یو وګړي او جمهور رئیس په توګه د ویاړ او سرلوړۍ احساس کوم او ستاسو تر څنګ په دې ژمنۍ شپه کې د داستانونو او شاهنامې د اتلانو نه، بلکې د خیبر امان او شهرزاد د اتلولیو یادونه کوم.

 

زنده باد افغانستان! تل دوی افغانستان!