سخن رئیس‌ جمهور

ashraf ghani photo

اصلاحات بنیادی را که مردم افغانستان در نظام معارف خواهان آن هستند، تمام مردم شاهدش خواهند بود. من سر تمام مردم صدا می‌کنم که در سراسر کشور حشر ملی معارف را آغاز کنند.

ادامه سخن

تاریخچه ارگ

کابل شهری است با تاریخی کهن که مامن پادشاهان و امرای بسیاری بوده است. در گذشته حصاری آن را در بر می گرفت … ادامه مطلب

پیام به مناسبت روز بین‌المللی محو خشونت علیه زنان

4 قوس 1394

25 نوامبر 2015
 

بسم الله الرحمن الرحیم. نحمده و نصلی علی رسوله الکریم.

خوشحالم که وزارت امور زنان و برخی از نهادهای مدافع حقوق زن از روز جهانی محو خشونت علیه زنان گرامیداشت به عمل می‌آورند و کمپاین سراسری شانزده‌روزه کاهش خشونت علیه زنان اعلام می‌گردد.

خشونت علیه زنان پدیده‌ای ناشی از تحجر و تعصب است. مبارزه در برابر خشونت علیه زنان، یک امر جهانی است که نیاز به فرهنگ‌سازیِ مشترک دارد.

کشورهای پسامنازعه، بیشتر از جوامع مدرن، دچار هیولای خشونت علیه زنان هستند. در افغانستان، منازعات طولانی چند دهه اخیر، امکان خشونت علیه زنان را افزایش داده و نبود رفاه اقتصادی، فقر، بیکاری، بیسوادی، اعتیاد و نبود زمینه‌های سالم تفریحی، به رشد این پدیده شوم کمک کرده است. همچنین موجودیت اندیشه‌های افراطی از سوی گروه‌های مخالف دولت افغانستان سبب شده است که زنان کشور ما همواره در برابر خشونت‌های فزاینده قرار داشته باشند و حتی در محاکم صحرایی کشته و نابود شوند.

در بیشتر از یک دهه گذشته تلاش‌های فراوانی از سوی دولت افغانستان و نهادهای مدافع حقوق زن به منظور فرهنگ‌سازی در راستای محو خشونت علیه زنان صورت گرفت و تا اندازه زیادی حقوق و احترام زنان به حیث نیمی از پیکر جامعه ما نهادینه شده است؛ اما تا موفقیت کامل راه درازی در پیش رو داریم؛ حوادث سنگسار و شلاق‌زنی دختران جوان در غور و جاهای دیگر، نمونه آشکار موجودیت خشونت علیه زنان در کشور ما است. فرهنگ احترام به مادر، خواهر و ناموس همان گونه که در شریعت مقدس اسلام و آموزه‌های دینی به صراحت بیان شده است، باید در الگوهای رفتاری جامعه ما نهادینه شود.

دولت افغانستان متعهد است تا در کنار فعالان عرصه‌های حقوق زن برای بالا بردن سطح آگاهی عمومی نسبت به موضوع خشونت علیه زنان بیش از پیش تلاش ورزد و طبق قوانین کشور، حفاظت از زنان در مقابل خشونت را تضمین کند. از مراجع حقوقی، مراکز فرهنگی و نهادهای مدافع حقوق زنان تقاضامندیم که با راهکارهای مناسب تعلیمی و ارزشی، احترام به حقوق زنان را به حیث فرهنگ بنیادین زندگی جمعی در اذهان و اندیشه‌های آحاد جامعه جاودانه کنند؛ زیرا اگر فرهنگ احترام به زن را در جامعه احیا نکنیم، پدیده‌ی خشونت را با خشونت، زور و یا زر نمی‌توانیم نابود سازیم.

بار دیگر از وزارت امور زنان و نهادهای همکارشان بابت برگزاری محافل گرامی‌داشت از روز جهانی محو خشونت علیه زنان قدردانی نموده، موفقیت‌های بیشتر همه خواهران و مادران را در امور زندگی و نشاط و شادابی آنان را از خداوند بزرگ و توانا آرزومندم.
 

محمد اشرف غنی

رئیس جمهوری اسلامی افغانستان