سخن رئیس‌ جمهور

ashraf ghani photo

اصلاحات بنیادی را که مردم افغانستان در نظام معارف خواهان آن هستند، تمام مردم شاهدش خواهند بود. من سر تمام مردم صدا می‌کنم که در سراسر کشور حشر ملی معارف را آغاز کنند.

ادامه سخن

تاریخچه ارگ

کابل شهری است با تاریخی کهن که مامن پادشاهان و امرای بسیاری بوده است. در گذشته حصاری آن را در بر می گرفت … ادامه مطلب

پیام رئیس جمهور به مناسبت روز جهانی کودک

۱۱ جوزا ۱۳۹۴

1 جون 2015
 

مسرت دارم که به مناسبت روز جهانی کودک به کودکان و تمام هموطنان مبارکباد می‌گویم. این روز یک فرصت خوب است که به مشکلات کودکان توجه بیشتر کنیم و راه‌های رشد و خوشی کودکان خود را جست‌وجو نماییم.

علم ثابت کرده که اساس شخصیت انسان در کودکی شکل می‌گیرد، به این معنی که خوشبختی جامعه به تربیت امروزی و چگونگی برخورد با کودک ربط دارد.

توجه به صحت، تغذیه، تربیه، تعلیم و خوشی کودک اهمیت بنیادی برای کامیابی و خوشبختی جامعه دارد. در کشور ما سالانه تعداد زیادی از کودکان به علت تغذیه نادرست و بیماری‌های معمولی از نعمت زندگی محروم می‌شوند و به هیچ وجه این وضعیت قابل قبول نیست. کارهای شاقه و ازدواج‌های اجباری کودکان یک مشکل عمده جامعه ما است که باید به آن نقطه پایان گذاشت.

خوشبختانه حالا میلیون‌ها کودک افغان به مکتب می‌روند، ولی باز هم تعداد زیادی، به ویژه دخترها همین اکنون نیز از حق تعلیم محروم‌اند و تا امروز در خبرها می‌شنویم که دشمنان مکاتب را آتش می‌زنند. همچنین ماین‌های کنار جاده و اعمال غیرانسانی دیگری که سالانه تعداد زیادی از کودکان را از نعمت زندگی محروم می‌سازد، قابل قبول نیست.

تنها تروریزم و فقر نیست که کودکان ما را تهدید می‌کند، بلکه برخورد نادرست در بسیاری از خانواده‌ها چالش بزرگی مقابل نمو سالم کودکان می‌باشد. کودک نیازهای عاطفی دارد و می‌خواهد خود را مصؤون ببیند و برای دیگران گرامی باشد، کودک می‌خواهد خوش باشد، در ذهن کودک پرسش‌هایی است که باید جواب داده شود، کودک نیازهای ذوقی دارد و به تفریح ضرورت دارد. رسانه‌ها، ملاامامان مسجد و روشنفکران باید خانواده‌ها را از پیامدهای خطرناک خشونت با کودکان خبر سازند. در سخنرانی‌ام به مناسبت آغاز سال تعلیمی گفته بودم که هیچ کودک باید لت و کوب، تهدید و تحقیر نشود.

به مناسبت روز جهانی کودک از این فرصت استفاده می‌کنم و یک بار دیگر از تمام معلمین می‌خواهم که در مکاتب به تحقیر، لت و کوب، تهدید و توهین به هیچ صورت اجازه ندهند. همچنین توجه بیشتر به کودکان نیاز است و وظیفه حکومت است تا به آن عده اطفال که دارای معلولیت‌اند و برای‌شان دشوار است که در مکاتب دولتی درس بخوانند، مکاتب ویژه ایجاد نماید. حکومت متعهد است که در پرتو قوانین افغانستان و میثاق‌های بین‌المللی برای بهبودی وضعیت کودکان کوشش‌های بیشتری نماید.

در اخیر یک بار دیگر به کودکان نازنین، والدین و تمام هموطنانم روز جهانی کودک را تبریک گفته و از ادارات حکومتی، نهاد‌های جامعه مدنی، علما و خانواده‌ها می‌خواهم که به زندگی کودکان توجه بیشتری نمایند.

 

محمد اشرف غنی

رئیس جمهوری اسلامی افغانستان