سخن رئیس‌ جمهور

ashraf ghani photo

اصلاحات بنیادی را که مردم افغانستان در نظام معارف خواهان آن هستند، تمام مردم شاهدش خواهند بود. من سر تمام مردم صدا می‌کنم که در سراسر کشور حشر ملی معارف را آغاز کنند.

ادامه سخن

تاریخچه ارگ

کابل شهری است با تاریخی کهن که مامن پادشاهان و امرای بسیاری بوده است. در گذشته حصاری آن را در بر می گرفت … ادامه مطلب

پیام رئیس جمهور در مورد حوادث طبیعی

9 حوت 1393

28 فبروری 2015

 

بسم الله الرحمن الرحیم.

هموطنان عزیز! خواهران و برادران گرامی! السلام علیکم و رحمت الله!

می‌خواهم سخنان امروزم را با حدیثی از پیامبر گرامی اسلام آغاز کنم. پیامبر گرامی می‌فرماید: «مؤمنان از نظر دوستی، عطوفت و مهربانی در حق همدیگر به یک پیکر می‌مانند که هر گاه یک عضو آن را دردی برسد، باقی بدن در بیدارخوابی و تب با آن شریک می‌شود.» د حضرت محمد(ص) د همدې حدیث په اساس مونږ اوس له ملي ماتم سره مخ یو.

تقریباً ۲۸۶ افغانان شهیدان شوي، تر ۱۴۳  زیات ټپيان شوي او شاوخوا ۱۲۴۸ کورونه وران شوي دي. د خلکو باغونه او کروندې تخریب شوي دي او دا یوه انساني فاجعه ده. نو زه د د‌‌ې ملت د خدمتګار په حیث تاسې ټولو ته تسلیت وایم.

بر اساس دین مبین اسلام بین دولت و ملت یک قرارداد وجود دارد. این قرارداد خدمتگزاری و ایجاد رفاه در جامعه است. دولت مکلف است تا بر اساس این قرارداد برای مردم، وسیله خدمت باشد. زندگی انسان ارزش دارد، زمانی که یک افغان جانش را از دست می‌دهد، دولت مسؤولیت دارد که اقدامات لازم را انجام دهد و از رنج خانواده‌های مصیبت‌دیده تا حد امکان بکاهد.

در این زمان حساس من می‌خواهم در پهلوی مردم خود باشم. به همین منظور تصمیم گرفتم تا سفرم به جمهوری اسلامی ایران را به تعویق بیاندازم. از دعوت رئیس جمهوری اسلامی ایران اظهار سپاس می‌کنم و حتماً به آن کشور سفر خواهم کرد، اما اکنون من مکلف هستم تا در پهلوی شما باشم و نمی‌توانم خانه خود و هموطنان خویش را تنها بگذارم.

د هیواد له ټولو علماوو، ملا امامانو او شریفو خلکو نه غواړم چې د قرآن کریم ختمونه وکړي او زموږ د شهیدانو لپاره د دعا لاسونه اوچت کړي. وروستي حوادث واقعا بې سابقې وو او زموږ په جوماتونو کې باید له خلکو سره په انسجام کې د همیشه غوندې غمشریکي وشي.

زمانی که از این اتفاقات غم‌‎انگیز اطلاع حاصل کردم، تلاش ما برای هماهنگی آغاز شد. داکتر صاحب عبدالله به زودترین فرصت به محل حادثه رفت و نظارت مدیریت نجات را بر عهده گرفت. محترم ویس برمک به حیث نماینده خاص رئیس‌جمهور در امور اضطرار، وظیفه گرفت در هماهنگی با مشاوریت امنیت ملی اقدامات عاجل را غرض کمک‌رسانی و نجات مردم آغاز کند. نشست شورای امنیت ملی را برگزار کردم و در آنجا تصمیم بر آن شد تا اقدامات عاجل با همکاری نیروهای امنیتی و دفاعی افغان و بین‌المللی و سازمان ملل متحد صورت بگیرد.

روز جمعه بعد از جلسه مشترک امنیتی و اضطراری، خودم به پنجشیر رفتم و خانواده‌های قربانیان از نزدیک دیدم. چشم‌ها نمناک بود و چهره‌ها غمگین، اما در همان حال از آمدن من و از این که خودم شخصاً وضعیت را مدیریت می‌کردم، تشکر می‌کردند. ما واقعاً یک ملت بزرگ هستیم. من برای‌شان گفتم که، من از شما تشکر می‌کنم، ضرورت نیست شما از من تشکر کنید. من خادم شما هستم و کسی از خادم‌اش تشکر نمی‌کند. ما مکلف هستیم تا خدمتگار شما باشیم. به همین منظور من می‌خواهم یک بار دیگر ترکیز به قرارداد بین ملت و دولت داشته باشم. ما دولت بادار نیستیم و نخواهیم بود. ما دولت خدمتگزار هستیم و خود را مکلف به خدمت می‌دانیم.

تیره شپه کابینې فوق‌العاده غونډه وکړه او د فاجعې عمق او زیاتوالي ته په پام سره فیصله وشوه چې ملي ماتم اعلام کړو. په هیواد کې ۱۹ ولایتونو ته په دې حوادثو کې تاوان رسیدلی دی او زموږ اټکلونه ښیي چې زموږ وطنوال اوس هم له خطر سره مخامخ دي.

اردوی ملی و پولیس ملی در اولین لحظات داخل اقدام شدند و جان‌های زیادی از هموطنان ما را نجات دادند. قوای کار و وزارت احیا و انکشاف دهات با ظرفیت موجود در پاکسازی راه‌ها اقدام کردند و تاکنون پیشرفت قابل ملاحظه‌ای در باز کردن راه‌ها صورت گرفته است. سالنگ در خطر است و ما توجه عمیق برای دفع آن خطر داریم. اردوی ملی و پولیس ملی با همکاری سایر نهادهای حکومتی خصوصاً سرهمیاشت و اداره ملی مبارزه با حوادث طبیعی کمک‌های اولیه را برای مردم از طریق هوا و زمین می‌رسانند. مشکل اساسی، عدم ارتباط با مردم محاصره‌شده‌ی پنجشیر بود و دیروز به وزارت‌های مربوطه هدایت دادم که در زمینه تأمین ارتباط مخابراتی دوامدار با مردم، اقدام کنند.

ښځو او ماشومانو ته زیان په اسانه رسیږي او په دغسې پیښو کې نسبت نورو خلکو ته له ډیر خطر سره مخامخ کیدای شي. دوی که له حوادثو خوندي هم پاتې شي، په هغو ناروغیو باندې یې  د مبتلا کیدو خطر زیات دی چې په دغسې وختونو کې راپیدا کیږي. ځکه مې د عامې روغتیا وزارت او د کار، اجتماعي چارو، شهیدانو او معلولانو وزارت ته هدایت کړی دی چې د اضطرار له کمیټې سره په همغږې کې عاجل اقدامات وکړي.

در اکثر ولایات گدام و ذخیره‌ها برای کمک‌های عاجل داریم و در ولایاتی که چنین ذخایری نیست، وزارت‌های مربوط اقدامات عاجل را به راه انداخته‌اند.

همین اکنون درصدد آنیم که با یک ارزیابی سراسری، اندازه آسیب و خسارات واردشده را به سطح هر ولایت دریابیم تا اقدامات بعدی برای بازسازی و انکشاف بر اساس همین ارزیابی همه‌جانبه صورت گیرد.

باید ذکر کرد که ما با مشکل خیلی بزرگی مواجه شده‌ایم. خسارات وارده از این حوادث، ما را در وسط‌مدت با مشکلات جدی روبه‌رو خواهد ساخت. در بسیاری ساحات باغ‌ها و کشت‌های هموطنان ما تخریب شده است. مواشی از بین رفته و خانه‌های مردم تخریب شده است. خطر حوادث طبیعی از بین نرفته و وقوع حوادث مشابه، هنوز هم بدبختانه قابل پیش‌بینی است.

اقدامات ما در چند مرحله است:

مرحله اول – اقدامات عاجل: تمام تلاش‌ها برای رسانیدن کمک‌های اولیه مانند غذا، البسه، ادویه و سایر مواد ضرورت صورت گرفت و در عین حال برای نجات مردم اقدامات عاجل انجام شد و انجام می‌شود و جان‌های زیادی از هموطنان ما به وسیله اقدامات اردوی ملی و پولیس ملی نجات یافتند.

مرحله دوم – ثبات نسبی: بعد از اقدامات عاجل تلاش ما بر این است که وضعیت تا حدی زیر کنترول باشد و ما بتوانیم به خاطر جبران خسارات مردم کارهای همه‌جانبه را انجام دهیم.

مرحله سوم – بهبود بخشیدن: این مرحله وقت‌گیر است اما ما تمام تلاش‌ها را به خرج خواهیم داد تا در زمینه بهبود روحی و صحی مردم و بهبود وضعیت اجتماعی و اقتصادی‌شان اقدامات لازم را انجام دهیم.

مرحله چهارم – انکشاف: قسمی که قبلاً گفتم خسارات وارده از این حوادث ابعاد وسیعی دارد و ضرورت به کمک‌های وسیع و همه‌جانبه دیده می‌شود. به همین منظور به ادارات مربوطه هدایت داده‌ام که یک «صندوق امداد» ایجاد شود تا به این وسیله مردم و تجار ملی بتوانند کمک‌های‌شان را به مردم آسیب‌دیده برسانند. هدف ایجاد این صندوق آن است تا از پراکندگی و حیف و میل کمک‌ها جلوگیری شود. این تصمیم بر اساس درس‌های قبلی خصوصاً حادثه ارگو گرفته شده است. کمک‌های غیرنقدی تا حدی زیاد در توانایی حکومت است و من از مردم و تجار ملی تقاضا می‌کنم که در حد امکان کمک‌های‌شان نقدی باشد. در صورتی که برخی‌ها می‌خواهند کمک‌های غیرنقدی هم داشته باشند، می‌توانند با اداره ملی مبارزه ضد حوادث طبیعی و سره‌میاشت هماهنگی کنند.

په عین حال کې به د بین المللي مرستو یو صندوق جوړ کړو. خسارات دومره زیات دي چې جبران یې، په تیره بیا د انکشاف په برخه کې، یوازې د حکومت د وس خبره نه ده. موږ د ارزیابي په حال کې یو چې د خساراتو وسعت په دقیق ډول بین المللي ټولنې ته وړاندې کړو. خو بیا هم غواړم تاکید وکړم چې له بین المللي مرستو پرته د تاواني شویو سیمو دوباره توسعه به ګرانه وي. د افغانستان کابو شپږدیرش فیصده خلک د فقر تر کرښې لاندې ژوند کوي او داسې حوادث د لازیاتې بدمرغي سبب ګرځي چې له منسجمو بین‌المللي همکاریو پرته یې د جبران لپاره اساسي او اوږدمهاله اقدامات نه شو کولای.

له طبیعي حوادثو سره د مبارزې په برخه کې زموږ سیستم یو بنیادي تحول ته ضرورت لري. دا سمه ده چې موږ د ډیرو طبیعو حوادثو مخه نه شو نیولای خو د حوادثو په مقابل کې د چمتووالي او عاجل ځواب لپاره مو په سیستم کې باید تغییرات راشي. له طبیعي حوادثو سره د مقابلې په ملي اداره کې، سرې میاشتې او نورو هغو ادارو کې چې د اضطرار په کمیټه کې شامل دي، باید لازم ظرفیت رامنځ ته شي.

سیستم پاسخدهی اردوی ملی و پولیس ملی در این حوادث قابل قدر است اما ضرورت تقویت ظرفیت در این قسمت را دارد.

تجربه سال‌های گذشته نشان داده است که شش ماه در وطن عزیز ما خطر سیلاب‌ها و شش ماه خطر خشکسالی است. ما بر اساس این تجربه‌ها ضرورت به ایجاد ظرفیت لازم داریم تا بتوانیم خسارات چنین حوادث را به حداقل آن برسانیم.

در مدت سه هفته اخیر، تمرکز ما بالای ایجاد مدیریت آب و سیلاب بوده است. افغانستان نیاز به یک سیستم منسجم مدیریت آب دارد تا زراعت، مالداری، سبزی‌کاری و باغداری در شرایط قابل اعتماد صورت گیرد. همزمان با ایجاد مدیریت منسجم آب، بالای مدیریت تولید و خریداری گندم و سایر حبوبات هم اقدامات لازم صورت خواهد گرفت.

له نبوي حدیث څخه په الهام سره چې د طبیعي حوادثو قربانیان د شهیدانو درجه لري، موږ د الله تعالی په دربار کې درخواست کوو چې په وروستیو حادثو کې وژل شوي عزیزان مو د شهیدانو په قطار کې شامل کړي او موږ ته دې توفیق راکړي چې د هغوی د یتمیانو او پاتې کسانو په مقابل کې خپل مسولیت په ښه ډول ادا کړو ، څو د دې هیواد د نورو اوسیدونکو غوندې د تعلیم، کار او پرمختګ فرصتونه ولري.

تل دې وي افغانستان! پاینده‌باد افغانستان!