سخن رئیس‌ جمهور

ashraf ghani photo

اصلاحات بنیادی را که مردم افغانستان در نظام معارف خواهان آن هستند، تمام مردم شاهدش خواهند بود. من سر تمام مردم صدا می‌کنم که در سراسر کشور حشر ملی معارف را آغاز کنند.

ادامه سخن

تاریخچه ارگ

کابل شهری است با تاریخی کهن که مامن پادشاهان و امرای بسیاری بوده است. در گذشته حصاری آن را در بر می گرفت … ادامه مطلب

سخنرانی رئیس‌جمهور محمد اشرف غنی در هشتمین دور فراغت افسران جوان آکادمی ملی نظامی

18 حوت 1394

۱۷ حوت ۱۳۹۴

7 مارچ 2016

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب ستانکزی صاحب، جناب حاجی صاحب محقق، نظری صاحب، کریمی صاحب، جنرالان محترم و اعضای محترم پارلمان، اعضای کوردیپلوماتیک، مخصوصاً افسران جوان و دلیر ما!

السلام علیکم و رحمت‌الله و برکاته!

خوش کیلیب سیز! خوش آمدید! ښه راغلاست!

اول‌تر از همه تبریکی و تشکر! تبریکی برای اینکه امروز (شما) ۵۴۹ جوان افغانستان قدم اول را برای قهرمان شدن گذاشتید! قهرمانان آینده افغانستان! تبریک باشد!

 در خون‌تان قهرمانی است! از کنشکا تا احمدشاه، از ابومسلم تا میرمسجدی خان، از غزنوی تا غوری اساس این ملک به قهرمانی گذاشته شده و هر کدام‌تان از هر گوشه افغانستان که آمدید، خون قهرمانی در وجودتان است، تشکر از اینکه امروز این فرصت قهرمانی را به قدم اول بدل کردید!

من می‌خواهم اول از هر کدام‌تان از خاطر شجاعت‌تان، تعهد اسلامی‌تان و وطندوستی‌تان ابراز امتنان کنم. امروز در حالی که جوانان دیگر از این ملک فرار می‌کنند، شما برای دفاع این مملکت سهم می‌گیرید. این علامه‌ی تعهد است، وطندوستی به حرف نیست، وطندوستی به عمل است و اردوی ملی افغانستان نماد و ممثل وطندوستی است. تشکر از تمام افراد و منسوبین اردوی ملی، پولیس ملی و امنیت ملی افغانستان و تشکر می‌کنم از والدین‌تان، خاصتاً از والدین (شما) سیزده جوان زن که امروز به صف رهبری اردوی ملی شامل می‌شوید، تشکر خواهران!

پدران و مادران‌تان اختیار داشتند که مانع این شوند که در صف سربازی قرار بگیرید، اما برعکس والدین شما به آینده افغانستان باور دارند. تشکر از تمام والدین وطندوست افغانستان که اولاد خود را در میدان خطر اما در میدان محافظت ناموس ملی افغانستان تقدیم کرد. در عین حال از استادان و قوماندانی آکادمی ملی افغانستان ابراز امتنان می‌کنم!

تشکر! مننه ددې لپاره چې هر ځوان مو خپل اولاد غوندې روزلی، تاسې ټول زما اولادونه یی او هر چاته ووایئ چې د رییس جمهور زامن او لوڼې یئ او له دې چې دغو با تجربه افسرانو  چې خپل سرونه یې د دې وطن په مینه کې سپین کړي، تاسې باندې یې پانګه اچولې، زه له دوی مننه کووم، کور مو ودان، همیشه واوسئ!

این قدر بفهمید که این نهاد در منطقه بی‌نظیر است، از خاطر اینکه در کشورهای دیگری که از نعمت صلح برخوردار هستند تنها درس نظری خوانده می‌شود؛ در اینجا درس عملی سربازی خوانده می‌شود، چون هر افسرتان می‌داند که شما را در مناطق پرخطر روان می‌کند. بنابراین درس‌های اینجا، ارزش خاص دارد و من از تمام اراکین قوماندانی ابراز امتنان می‌کنم. در عین حال از کمک‌های ممالک دوست و هم‌پیمان ما هم ابراز امتنان می‌کنم. از فراهی محترم، از جنرال صاحبان، مخصوصاً از حمایت قاطع، اما خاصتاً از رهبری محترم وزارت دفاع، جناب ستانکزی صاحب، لوی درستیز صاحب، تمام جنرال‌های ارشد اردو ابراز امتنان می‌کنم.

سال گذشته سال بقای افغانستان بود. شما جنرال‌های رشید افغانستان در میدان ثابت کردید که پیشگویی‌های تمام بدبینان غلط بود، دا وطن به تل وي! هر چا چې ورته په بد نظر کتلي، پښه یې ماته شوې، ماغزه یې سوزیدلي دي!

دا دې  زمریانو او  بازانو  وطن ته ټیټ مه ګورئ، لوی ګړنګ یم، ټیټ مې مه بوله، اراده را شما در عمل ثابت کردید، از تمام‌تان تشکر!

پیغام دوم من، معادله ثبات است. عناصر ثبات چیست؟ هماهنگی کامل مردم، قوای امنیتی و دفاعی و دولتداری برای هدف تأمین عدالت قانون و عدالت اجتماعی.

اول: مردم را ببینید! شما جوان‌ها همه‌تان از (میان) مردم برخاستید؛ بنابراین تعلق به تمام مردم افغانستان دارید. روزی که این یونیفورم مقدس در جان‌تان شد، بعد از این پشتون و تاجک و هزاره و ازبک نیستید. تنها، افغان! تنها، مسلمان! و تنها، افسران این اردو هستید! و در هر نقطه افغانستان، در هر وجب این خاک مقدس تعهدتان برای تمام مردم یکسان است؛ چون زیادترین سرمایه این مملکت را سرتان اعتبار کردیم، امروز در اختیارتان دادیم و آن ناموس ملی این خاک است. 

شما هر روز در عمل، خواهر، مادر، پسر، دختر، پدر، پدرکلان و مادرکلان این خاک را حفاظت می‌کنید. از این کرده امانت بزرگ و اعتبار بزرگ داده شده نمی‌تواند و من یقین دارم، از چهره‌های‌تان، که این امانت را شما به سلامت حفظ می‌کنید و این خاک را حفاظت می‌کنید. از این جهت روابط اردو با مردم تنگاتنگ است. 

هر کدام‌تان، امروز، تنها درس استعمال سلاح را نخوانده‌اید؛ امروز درس مردمداری را خوانده‌اید. می‌فهمید که نبض ملت را چطور درک کنید و این نبض را در دست بگیرید. اعمال هر کدام‌تان سر تمام اردو و سر تمام دولتداری تأثیر دارد. هر قدم مثبتی که شما بر گرفتن دل مردم ما به دست می‌گیرید، پایه‌های دولت را استحکام می‌دهد.

قسمت دوم: معلومدار اردو، قوای امنیتی و دفاعی ما، به صورت مجموع اردوست که من پس سر این مسأله می‌آیم. در این بخش چند چیز مهم است. اول نیت است، حدیث پیغمبر(ص) است که نیت اصل حرکت را تشکیل می‌دهد. در نیت اردوی افغانستان و در نیت هر یک از منسوبین اردوی ملی افغانستان، هیچ کس شک و تردید نداشته باشد. از این جهت است که به روان پاک تمام شهدا درود می‌فرستیم و خواستار جنت برین هستیم برای‌شان.

می‌فهمید بدترین وقت کار من کی است؟ وقتی که اعداد شهدای اردوی ملی، پولیس ملی و امنیت ملی را می‌بینم. صد غم دیگر در روز مساوی به این اعداد نیست، چون من می‌فهمم که پشت سر هر عدد، یک انسان متعهد، وفادار، باورمند، مسلمان معتقد و یک فرد وطنپرست است.

بنابراین به حیث سرقوماندان اعلای‌تان، تعهد من این است که خون شهدای اردو، پولیس ملی و امنیت ملی هیچ وقت فراموش ما نخواهد شد. تعهد ما این است که در دادن امتیازات، خانواده اینها در صف اول خواهد بود، نه در صف آخر.

دوم اراده است. در اراده سیاسی ما شک نداشته باشید، سال گذشته هفت مرحله‌ی جنگ، سر ما به صورت اجباری آمد اما هیچ وقت ما اراده خود را از دست ندادیم و من باز هم از اراکین رشید، جنرال‌های ما، صاحب‌منصب‌های ما، افسرهای ما و مخصوصاً بریدمل‌های ما ابراز امتنان می‌کنم.

چند روز در چند جای شاید مشکل داشته بودیم و مشکلات داشتیم اما یک نقطه این خاک نبود که اردوی ملی افغانستان آن را پس نگرفته باشد و این به آسانی گرفته نشد، به اراده گرفته شد، به قربانی گرفته شد، به تعهد گرفته شد.

شبی نیست که اردوی قهرمان افغانستان پنج تا هفت عملیات خاص انجام ندهد. امروز دشمن افغانستان بالاخره پس در ترس است، می‌گویند اینها صلح می‌خواهند یا جنگ؟ ما صلح می‌خواهیم اما کسی که همراه ما جنگ می‌کند به شدت سرکوبش می‌کنیم. فراموش نکنید جنگ سر ما تحمیل شده، بنابراین احکام قرآن مجید، سنت پیغمبر، تمام شریعت بر ما اجازه می‌دهد که از ناموس ملی دفاع کنیم. هیچ کس شک و شبهه نداشته باشد که اردوی ملی افغانستان برحق است؛ بر باطل جنگ نمی‌کند، بر حق جنگ می‌کند و حق.

حق ما چیست؟ نفس کشیدن! به کدام اساس مسجد ما، خانه خدا، دارایی عامه ما، مکاتب ما، سرک‌های ما، اطفال ما که می‌روند تا حفظ قرآن را یاد بگیرند، همراه انتحاری‌ها از بین برده می‌شود؟ منطق ندارد. بنابراین اطمینان داشته باشیم که ما برحق هستیم و از این جهت است که در اراده ما کس شک نداشته باشد.

در مقابل ملت افغانستان از من کرده آدم صبور و مطیع نخواهید یافت، چون وظیفه اول رئیس‌جمهور افغانستان این است که خادم ملت باشد اما در مقابل دشمن به حیث سرقوماندان اعلای قوای مسلح افغانستان، افتخار دارم که از یک اردوی قهرمان نمایندگی می‌کنم.

مسأله دیگر ساختار است، اردویی را که ما می‌خواهیم اردوی مسلکی، ملی و مجهز به عقاید اسلامی است. در اردو هیچ نوع سیاست، هیچ نوع تعلق، هیچ نوع وابستگی، جای ندارد. یگانه وابستگی، وابستگی ملی است. مساوات شما و اولادهای ما با هم است. هیچ کس به هیچ دلیل یکی‌تان را بر دیگرتان ترجیح داده نمی‌تواند، جز به اساس کفایت‌تان. ما در حال ایجاد و تحکیم اردو هستیم و شما پیشتاز این خواهید بود.

نقطه دیگر، تمویل، تجهیز و تعلیم است. امروز اطمینان داشته باشید و از حضور همکاران بین‌المللی ابراز امتنان می‌کنم که تمویل، تجهیز و تعلیم اردوی افغانستان به صورت اساسی صورت می‌گیرد. سال گذشته تعهدات جامعه بین‌المللی در حدود ۹ ماه بود، حال پلان پنج‌ساله زیر دست ما است. از خاطر قوای امنیتی و دفاعی افغانستان به هر دروازه تک‌تک خواهیم کرد، تا تجهیز، تمویل و تعلیم و تربیه‌تان صورت بگیرد. اما تک‌تک کردن ما از ضعف نیست، از نگاه منافع مشترک ما است.

افغانستان جنگ را که امروز انجام می‌دهد، به نمایندگی ارزش‌های اسلامی و بین‌المللی است. جنگ ما بین حق و باطل است. تروریست‌های بین‌المللی همراه ما چه کار دارد؟

القاعده! خانه‌ات در این جا خراب می‌شود. داعش! در این جا تباه می‌شوی. تروریست‌های منطقوی جای ندارید! و پیغام ما به طالبان، اگر افغان هستید، جدا کنید خود را از حلقات تروریستی و بیایید پس به آغوش ملت‌تان. اگر تصمیم می‌گیرید که بگویید افغان نیستید، اظهار کنید. اما صلح امر خداوند(ج) است. مگر مسئولیت ما و تمامی اراکین وزارت محترم دفاع و دیگر قوای امنیتی و دفاعی ما این است که برای بدترین حالت آمادگی داشته باشیم و امید بهترین حالت را داشته باشیم. انشاالله تعالی بهترین حالت خواهد آمد. اما قوای امنیتی و دفاعی افغانستان همیشه در رکاب و حاضر خدمت است.

نکته آخر، فرصت‌های‌تان است.

فرصت اول‌تان این است که واقعاً میدان قهرمانی پیش روی شما باز است. عزت در خدمت است. در هر کدام شما ما رهبری آینده اردوی ملی و وزارت دفاع ملی افغانستان را می‌بینیم. این تعلق به شما دارد که به چه شیوه از بریدملی به سترجنرالی می‌رسید. اما هیچ نوع تبعیض در مقابل شما وجود نخواهد داشت و تثبیت هویت‌تان مثلی که قدم اول را برداشتید همین حالی در میدان عمل است.

فرصت دوم، نقش زعامتی‌تان است. هر کدام‌تان افسران، بریدملان و سربازان می‌شوید. این مسئولیت است. در عمر شما این رقم مسئولیت، یک اعتبار بزرگ است و همین حالی برای‌تان تثبیت می‌شود که زعامت معنی‌اش چیست؟ زعیم کیست؟ رهبر کیست؟ افرادی که زیر دستش کار می‌کند او را به نظر رهبر ببیند. رهبری به اندازه، به ستاره‌ها، به مقام نیست؛ به این است که آدم وفاداری خود را، پاک‌‎نفسی خود را و مخصوصاً مواظبت از افراد خود را چگونه تثبیت می‌کند.

این میدان است و دیگر مدیریت است، اردوی فعلی اردوی شما، اردوی عنعنوی نیست. یک اردوی محاربوی مجهز هستید که با امکانات سرتاسری مدیریتی سر و کار دارید و از این جهت معیار است که چطور از صدمه به سربازان ما، مردم ما، بریدمل‌‎های ما و خودتان جلوگیری کنید و این معنی‌اش این است که شما هر کدام‌تان استراتیژیست هستید، باید اراضی و مشکلات را بفهمید. خطرات است که شما در مورد آن آموخته‌اید، من بالای تهدیدات و خطرات فکر نمی‌کنم.

بېرته په آخر کې، غواړم بیا مننه وکړم. زه چې تاسو ته ګورم  باور مې دا دی چې افغانستان به تل وي، سل چنده کیږي؛ ځکه ستاسو په موجودیت کې، ستاسو په څېرو کې د دې وطن بقا وینم. نو مننه چې د دې وطن په بقا باندې نه یوازې باور لری بلکې دې ته حاضر یاست چې د دې عقیدې لپاره خپله وینه ایثار کړی. فرصتونه ډیر دي انشا الله تعالی، بار بار به سره  وینو، زه په ټولو قول اردوګانو باندې ګرځېدلې یم، بیا بیا به در سره ووینم، اما نن د خوښۍ  او افتخار ورځ ده، بیا هم له خویندو مننه کوم، هر چا ته ووایې چې د ولسمشر لوڼې یاست، که چا درته چپ وکتل  ما ته یې چپ کتلي او زه پوهیږم  ستاسو  وروڼه به ستاسې پت، حیثیت او عزت ساتي، ځکه ستاسو په پت، حیثیت او عزت کې د ټولې اردو پت، حیثیت او عزت پروت دی.

زنده باد افغانستان! یشه سین افغانستان! تل دې وي افغانستان!

پاینده باد اردوی ملی! زنده باد ملت قهرمان افغانستان!