سخن رئیس‌ جمهور

ashraf ghani photo

اصلاحات بنیادی را که مردم افغانستان در نظام معارف خواهان آن هستند، تمام مردم شاهدش خواهند بود. من سر تمام مردم صدا می‌کنم که در سراسر کشور حشر ملی معارف را آغاز کنند.

ادامه سخن

تاریخچه ارگ

کابل شهری است با تاریخی کهن که مامن پادشاهان و امرای بسیاری بوده است. در گذشته حصاری آن را در بر می گرفت … ادامه مطلب

متن کامل سخنرانی جلالتمآب محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در مراسم افتتاح تعمیر جدید وزارت امور داخله

28 قوس 1394

نحمده و نصلی علی رسوله الکریم، اما بعد:
اعوذ باالله من الشیطان الرجیم،
بسم الله الرحمن الرحیم
جناب وزیر صاحب داخله، وزیر صاحب دفاع، وزیر صاحب اقتصاد، جنرال صاحب کمپبل، اعضای محترم ولسی جرگه، جنرال‌های محترم وزارت داخله، اعضای کوردیپلوماتیک و تمام خواهران و برادران!
السلام و علیکم و رحمت الله و برکاته،
لومړی تر ټولو زه د پولیسو له هغه شهیدان او زخمیانو نه مننه کوم چی نن د دوی د وینی له برکته یو آزاده افغانستان لا هم موجود ده. ددی وطن د دښمنانو طرحه دا وه چی زمونږ واحده سیاسی جغرافیه په دوه سیاسی جغرافیه بدله کړی. د مسلح قواوو په عمومی قربانی او له ټولو نه چی زمونږ ملی پولیس، محلی پولیس، د نظم عامه او د پولیسو ټوله برخو زښته دیره قربانی ورکړی، د دی قربانی نه زه مننه کوم.
و از تمام سربازان ما، ساتنمنان ما، افسران ما، جنرالان ما، وزیر صاحب داخله و تمام اراکین پولیس از صمیم قلب ابراز امتنان می‌کنم و از این که یک تعداد زیاد خواهران ما که امسال به صفوف پولیس پیوستند، از خانواده‌های‌شان و از هر کدام‌شان ابراز امتنان می‌کنم. وجود شما خواهران موجب اطمینان کافی خواهران ما در سرتاسر افغانستان می‌شود که بر اساس فرمایشات دین مبین اسلام و عنعنات عظیم این مملکت، زن افغان بر اساس موجودیت پولیس افغان دارای مصئونیت بوده و حاکمیت قانون برایش فراهم خواهد شد.
من در عین حال می‌خواهم از جنرال صاحب کمپبل و ایالات متحده امریکا و «حمایت قاطع» و قبل از آن از آیساف ابراز امتنان نمایم. در روز مجبوریت دوست‌های واقعی یک مملکت معلوم می‌شود، و هر کسی که شک و شبهه داشته باشد تنها تعهد یک هفته دوست‌های واقعی افغانستان را ببینند و بفهمند که دوست‌های واقعی افغانستان کی‌ها هستند و چرا دوستی ما دوامدار است. این دوستی بر اساس منافع مشترک و دیدگاه مشترک ایجاد شده است. تروریزم منطقوی و بین‌المللی یک خطر مشترک است و دفع این خطر یک پروسه میان‌مدت است، چون خطر میان‌مدت است، منافع مشترک ما گردهم می‌آید و از این که قوای بین‌المللی خاصتاً قوای امریکا شانه به شانه با ما جنگیدند و مخصوصاً بعد از ختم ماموریت ناتو که ماموریت نظامی بود، به صورت همه‌جانبه با قوای امنیتی و دفاعی افغانستان کمک کردند، به نمایندگی دولت و ملت افغانستان من ابراز امتنان می‌کنم.
قبل از امسال یک دیدگاه کوتاه‌مدت موجود بود. دیدگاه کوتاه‌مدت بر این اساس بود که مردم فکر می‌کردند که ماموریت قاطع تنها برای مدت یک سال است. از فیصله رییس‌جمهور اوباما که بعداً از طرف رهبران اروپا و تاحال خوشبختانه از سوی ۴۰ کشور دوست ما تائید شده ما ابراز امتنان می‌کنیم. امید است که این فیصله موجب اطمینان شود که دیدگاه ما باید دیدگاه میان‌مدت و درازمدت باشد، نه دیدگاه کوتاه‌مدت.
چرا این تصمیم بزرگ گرفته شد؟ از همه اول‌تر از جهت قربانی قوای دفاعی و امنیتی افغانستان در میدان جنگ. دو سال پیش اکثریت مردمی که در شک و تردید بودند که قوای امنیتی و دفاعی افغانستان نخواهند توانست بعد از رجعت موفقانه ۱۳۰ هزار قوای بین‌المللی، این خاک را نگاه کنند. هر څوک چې په دې فکر کې ؤ افغانان یې نه پیژندل، دې خاورې همیشه قهرمانان روزلي، دا خاوره همیشه قربانئ ته حاضره وه، دا خاوره به همیشه قهرمانان وزیږوي.
نو ځکه د اعلی سر قوماندان په حیث باندې زه غواړم ووایم چې ډیر سخت کال مو تیر کړ، خو اصلی هدف مو پر ځای کړ او دا مو ثابته کړه چې ددې خاورې لپاره قرباني ورکولی شو، زه د وزیر صاحب دفاع نه، د وزیر صاحب د داخلې نه،دملي امنیت د سرپرست نه او د ټولو نه مننه کوم او د ټولو وطنوالو نه مننه کوم  چې په یو غږ ودریدو او دا مو ثابته کړه.
 دوهمه  مسئله دا وه چې نن زمونږ مشارکت په اساسی ګټو باندې استوار دی او دوه شریکان د یو بل سره په دوامداره توګه کار کوی او هیڅ وخت به داسې مسئله نه وي چې شک او تردید پیدا کړي، ځکه تر څو چې دتروریزم، د دهشت، د ترهګری شومه پدیده لیرې شوي نه وي، نه به مونږ په امان کې و اوسو او نه به همکاران.
امروز من تبریکی می‌دهم که زیربنای فزیکی یک وزارت داخله عصری ایجاد شد، تأسیساتی را که شما دارید جنرال صاحب کمپبل در مسیر راه برایم می‌گفت که اکثریت دوایر امریکا ندارند. باز هم از اینها و همکاران‌شان تشکر می‌کنیم. این زیربنای فزیکی باعث می‌شود اداراتی را که به شکل پراگنده در شهر کابل واقع شده بود و دلیل آن هم عدم داشتن امکانات اساسی بود، در یک جای منسجم سازیم و امید است برای دهه‌های آینده این بنای باشکوه مرکز ثقل اجرای حاکمیت قانون در وطن عزیز ما شود.
تنها زیربنای فزیکی درد اصلی ما را دوا نمی‌کند، درد اصلی ما اصلاحات ساختاری است! اولین نقطه‌ای که باز هم می‌خواهم خدمت وزیر صاحبان ذکر کنم، هفتۀ پیشتر من همراه کمیته‌ای که مسئول بازرسی (موضوع) شهدا است نشستم و بدبختانه بروکراسی فعلی‌تان قطعاً مورد قبول من نیست! چطور می‌شود که یک سال برای فامیل یک شهید وقت می‌گیرد که وثیقه را برابر کند تا برایش کمک برسد؟ نه می ده د منلو، نه می ده د منلو!
که دوی قربانی ورکوي مونږ باید ورته ورسیږو، دا طریقې چې پخواني کاغذ پرانئ سیستم وي دا د منلو وړ نده،  بچئ ددې خاورې چې سنګر ته ځي باید مطلق اعتماد ولري که خدای ناکرده سبا ورباندې څه پیښیږي، دلته وزارتونه او بنسټونه موجود دي او سرقوماندان اعلی یې په دې خبر دی چې دوی ته رسیده ګي شوې که نده شوې. د تأسف ځاي دی چې زور واکي په میلیونها جریبه ځمکه اخلي او د شهیدانو کورنیو ته مونږ څو سوه جریبه ځمکه نه شو ورکولی، دا باید تغییر وکړي.
پولیس باید زمینۀ این باشد تا از غصب زمین جلوگیری شود و به خانواده‌های شهدا برسد، قرارداد ما همراه تمام اراکین دولتی ما باید یک قرارداد دوجانبه باشد، امروز بدبختانه باید اعتراف کنیم که قرارداد ما یک‌جانبه است، ما از قوای امنیتی و دفاعی خود سربازی می‌خواهیم، شجاعت می‌خواهیم، دلیری می‌خواهیم و شهادت می‌خواهیم، اما در بدل آن، ما کار خود را انجام ندادیم! بنابراین همۀ ما باید به یک ترتیب منظم، به این  پروسه بازرسی نمائیم.
دوم، تعداد مجروحین و شهدای پولیس بی‌حد زیاد است، اما بدبختانه یک دلیل آن این است که زیادتر از ۲۰ هزار پولیس هنوز تربیه درست نظامی نشده، ضرورت بسیار واضح است که پولیس مجهز شود، پولیس تربیه شود که از قربانی‌ای که قابل جلوگیری است، جلوگیری شود. این یک نکتۀ بنیادی جزء قراردادهای ما است.
از نظر امکانات وزارت محترم داخله فضل خدا(ج) کمبودی ندارد، سال‌های متواتر است که بودجۀ زیادتر از ۵۰ یا ۶۰ فیصد بیشتر مصرف نشده، این مصارف باید به صورت اساسی عیار شود و به کار انداخته شود، نوع مدیریت مالی در گذشته مشکلات عظیم داشت، جناب دانش صاحب، جناب داکتر صاحب عبدالله، وزیر صاحب عدلیه، مالیه و اقتصاد که جنابان‌شان وجود دارند هر دوشنبه ما قراردادها را بررسی می‌کنیم. حتی یک قرارداد سال گذشته وزارت محترم داخله هم به اصول قرارداد نشده بود! ما سال را مکمل صرف این کردیم، همۀ این قراردادها پاک شود، اما اصلاحات گذشته موجب این نیست که یک بی‌قانونی را در سال آینده تحمل کنیم (اشاره به رحیمی صاحب قوماندان امنیه ولایت کابل)، باید وضاحت داشته باشد، پولیس ما باید نان درست بخورند و قراردادها از خاطر همین است.
از مقدار کالری شکایت نموده بودید، کالری‌تان را مقایسه کردیم با بهترین قوه خاص امریکا، مقدار کالری ما هنوز هم سه‌صد کالری زیادتر بود. مشکل در چیست؟ مشکل این است که سیستم قراردادی ما نظارت کافی ندارد. تمامی اینها حکایت از این دارد که قرارداد ما باید دوجانبه باشد. بناءً آن اصلاحات ساختاری را که جناب وزیر صاحب برایش اشاره کرد، ضروری و حتمی است. در چارچوب این که یک جنگ تحمیل‌شده عظیم بالای ما بود و ضرورت عاجل بود که در تمام سال توجه ما بر مدیریت جنگ باشد، یک قسمت اصلاحات معلوم‌دار بطی‌تر پیش رفت. اما امید ما و هدایت من این است که در ماه‌های فصل زمستان اصلاحات اساسی روی دست گرفته شود و مردم افغانستان همین طور که بالای قهرمانی پولیس ملی ما می‌بالد، باید بالای شفافیت و موثریت‌شان هم بتوانیم افتخار کنیم.
نقطه آخر این است که صلح خواسته تمام مردم افغانستان است، اما ما نیستیم که جنگ را شروع کردیم یا جنگ را دوام می‌دهیم. یک جنگ تحمیل شده بالای ما جریان دارد و ما به تمام قوت از این خاک و ارزش‌های دین مبین اسلام دفاع می‌کنیم و ما بر حق هستیم. قانون اساسی ما موعده‌ای است که تمام ملت افغانستان بالایش افتخار می‌کند. چون از این کرده قانون اساسی که به اساسات دین مبین اسلام متکی باشد برای ما کسی ثابت کند که در منطقه نظیر آن وجود دارد یا مساوات تمام افغان‌ها به یکدیگر!
برای آوردن صلح در کشور آرزو داریم، تمامی کوشش‌های خود را به خرج می‌دهیم. مگر آمادگی سرتاسری برای حفظ امنیت و ثبات افغانستان باید داشته باشیم. لحظه‌ای قوه‌های امنیتی و دفاعی ما غفلت کرده نمی‌تواند و ما برای تمام قوای امنیتی و دفاعی افغانستان اطمینان می‌دهم که هیچ نوع پروسۀ صلح نخواهد باشد که در آن موجودیت، مسلکی بودن و استقلالیت قوای امنیتی و دفاعی افغانستان تأمین نشده باشد. باید همۀ ما اطمینان کامل داشته باشیم چیزی را که قوای امنیتی و دفاعی ما به قیمت خون و سر خود کمایی کردند، در میدان سیاست از دست نخواهد رفت. باید اطمینان کامل داشته باشیم و مخصوصاً خواهران ما اطمینان داشته باشند که حقوق حقۀ زن افغان که در قانون اساسی گنجانیده شده، دولت به تمام معنی از اینها دفاع می‌کند. اما عمده‌ترین چیزی که پیش رو داریم، حاکمیت قانون است که با موجودیت صلح به وجود خواهد آمد.
ټول ولس د قانون حاکمیت ته تږۍ دی. د اسلام به مبین دین کې ټول مساوي دي، زوړ ترین کتاب د قضا ته وګورئ دوه مدعیان، یوه مدعی حق نه لري سر له دې چې زور مند دي، خان یي، ملک یې، جنرال یي، هر څوک چې یې، بل مدعی نه مخکې ودریږي یا په یو دین وي یا به بل دین وي. د محکمې په مقابل کې مساوات دی او وسیله د دې پولیس دی.
کشف جرم تنها و تنها  وظیفه پولیس است. بنابراین حاکمیت قانون بزرگترین هدف ما است و انشاالله تعالی پولیس از این جنگ تحمیل شده خواهد برآمد تا به طرف وظیفه که خواسته همه افراد پولیس و هم خواسته ملت نجیب ما است متوجه شوند.
باز هم اول به جناب وزیر صاحب داخله، معین صاحب ارشد، تمام معین صاحبان، جنرال صاحبان، منسوبین محترم پولیس، خواهران و برادران ما از صمیم قلب تبریک می‌گویم که این بنا باشکوه امروز شروع فصل نو در تحکیم حاکمیت قانون و اصلاحات ساختاری در وزارت امور داخله و پولیس افغانستان است. باز هم از جنرال کمپبل و همکاران‌شان تشکر می‌کنم و امید من این است که ما سال‌های آینده‌ای داشته باشیم که به یک دیدگاه بسیار منسجم آرزوهای مشروع و همه‌جانبه مردم افغانستان را عملی کنیم.
تل دې وي افغانستان!
پاینده باد افغانستان!