سخن رئیس‌ جمهور

ashraf ghani photo

اصلاحات بنیادی را که مردم افغانستان در نظام معارف خواهان آن هستند، تمام مردم شاهدش خواهند بود. من سر تمام مردم صدا می‌کنم که در سراسر کشور حشر ملی معارف را آغاز کنند.

ادامه سخن

تاریخچه ارگ

کابل شهری است با تاریخی کهن که مامن پادشاهان و امرای بسیاری بوده است. در گذشته حصاری آن را در بر می گرفت … ادامه مطلب

متن کامل صحبت های محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در کنفرانس مشترک خبری با محمد نواز شریف صدراعظم پاکستان

22 ثور 1394

بسم الله الرحمن الرحیم

جلالتمآب محمد نواز شریف صدراعظم پاکستان و هیئت همرایشان به افغانستان خوش آمدید!

از تشریف آوری تان به نمایندگی دولت و ملت افغانستان ابراز امتنان می کنم. شما در شرایطی به افغانستان میآیید که ما در حالتی هستیم که جنگ بر ما تحمیل شده، در حالتیکه جنگ تحمیل شده، وظیفه قانونی و ملی ما دفاع از حقوق حقه مردم افغانستان است. به حیث یک دولت مشروع و منتخب، ما افتخار داریم که وظیفه دفاع و حفاظت مردم خود را داریم. به حیث سرقوماندان اعلی قوای مسلح افغانستان هم به نیروهای امنیتی و دفاعی خویش می بالم و هم افتخار دارم که در خدمت شان قرار دارم.

امروز جای نهایت خوشی است که ولسوالی جوند دوباره به دست قوای شجاع ما آمده، پیشرفت ما در ولسوالی ناوه که ۱۳ سال تحت تاثیر حکومت نبود، چشمگیر و قابل ملاحظه است و در تمام نقاط افغانستان با وجود این که ضد ما اعلان جنگ شده که ما خواستار اش نبودیم، قوای امنیتی و دفاعی ما با کفایت و فدا کاری تمام از خاک مقدس ما دفاع می کند.

زمونږ جنګ یوازی زمونږ لپاره نه دی، دا جنګ منطقوي او بین المللي تروریزم پر مونږ تحمیل کړی. پر تاسو یې هم تحمیل کړی. هغه مملکت چې له دې وضعیت څخه تر ټولو ډېره صدمه ویني پاکستان دی. افغانستان او پاکستان باید په ګډه له دې حالت سره مجادله وکړي او په ګډه د سولې، ثبات او رفاه هغه شرایط رامنځته کړي چې زمونږ ټول ولس يې غواړي او دواړه ولسونه یې غواړي.

آینده افغانستان و پاکستان ان شاالله درخشان است، چون ما حیثیت کلیدی را به حیث چهار راه منطقه در آسیا داریم و آسیا در حال تبدیل شدن به یک بر اعظم عظیم اقتصادی است و بدون همکاری و دیدگاه مشترک اقتصادی بین افغانستان و پاکستان در آسیا رفاه و ثبات آمده نمیتواند. بنابراین از پروگرام اقتصادی تان ابراز خوشنودی می کنیم و تبریکی می دهیم که سرمایه گذاری های اخیر که جذب کردید، موجب تغییری خواهند شد، حکومت وحدت ملی هم وحدت دارد، هم اراده و هم قوت که به کار خود ادامه دهد.

د افغانستان ملی وحدت ټینګ دي، زمونږ سیاسی اراده قوي ده او زمونږ بنسټونه په وفا او په تقوا عمل کوي ترڅو په دې مقدسې خاورې کې ثبات، امنیت او سوکالي راشي. مونږ ویاړو چې د افغانستان منتخت حکومت د علماو ټینګه همکاري او ملاتړ لري. ترڅو زرو علماو ډیر په یوه صف ولاړ دي، د ملي اردو، ملی وحدت حکومت، د منتخت دموکرات حکومت ملاتړ کوي.

در عین حال میخواهم که از همکاران بین المللی ما تشکر کنم که موقف برحق ما را درک کردند و در ایجاد شرایط همکاری منطقوی و همکاری جهانی هم با ما و هم با شما همکار هستند، در این حالات تقویه قوای امنیتی و دفاعی ما از طرف همکاران بین المللی ما و کوشش های متداوم اینها در ساحه اقتصادی و دیپلوماسی یک راهی به ثبات و اعتبار برای آیِنده درخشان ما است و من تشکر میکنم.

 زمونږ بحث د پاکستان سره، هم په مشترکو خطراتو باندې دی او هم په مشترکو ګټو باندې. مشترک خطرات لکه جناب صدر اعظم چې ویلي دي او مونږ یې همیشه تکراروو، ښه او بد تروریزم نشته، تروریزم، تروریزم دی، زموږ بچي په پیښور کې یا په یحیی خیلو کې یوه وینه لري، عین قدر لري او مونږ ټول باید په ګډه د دې خطراتو په مقابل کې ودریږو. زمونږ بچیان نه په پیښور یا نورو ځایونو کې او نه هم په ګوټ ګوټ د افغانستان کې باید په خطر کې وي. زمونږ بچیان باید په دې اعتبار ولري چې له کوره وځي باید بیرته کورته په امنیت کې را ستانه شي. ګټې ځکه، چې د آسیا راتلونکې زمونږ او تاسې په ګډو اقداماتو پورې تړلي، زمونږ او تاسو اصلی دښمن بیوزلي ده.

فقر دشمن اساسی ما است، هر چه ثروت زیاد شود، اگر فقر حاکم باشد ثبات نمی آِید و ما ضرورت به اشتراک مساعی داریم تا فقر را از بین ببریم، معیار دوستی در شرایط سخت این است که در شرایط سخت دوست پهلوی دوست ایستاد میشود و در این شرایط امید ما است از مذاکراتی که داشتیم که ما  به حیث دو دوست و دو دولت باید شرایط ثبات را در منطقه بوجود بیاوریم و مقابل خطرات مشترک به وضاحت ایستاد شویم و اعلان کنیم که دشمنان افغانستان، دشمنان پاکستان هستند و دشمنان پاکستان، دشمنان افغانستان هستند.

با این دیدگاه مشخص و واضح جناب صدراعظم! ما میتوانیم مردم خود را اعتماد دهیم که دولتهای ما دیدگاه روشن برای آِینده دارند و قربانی کوته نظری های گذشته نمیشوند، باز هم از جناب شما امتنان میکنم و به شما خوش آمدید میگویم آقای صدراعظم!